preloader

Що вас цікавить?

Лист Президента Венеційської комісії до Голови Верховної Ради України. Оцінка експертів

26.01.2023
Загальні новини

Подія

25 січня Президент Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційської комісії) Claire Bazy Malaurie надіслала офіційного листа Голові Верховної Ради Руслану Стефанчуку, в якому, серед іншого, було сказано, що Венеційська комісія не може делегувати одного члена до Дорадчої групи експертів (ДГЕ) відповідно до Закону № 2846-IX, оскільки Україна не виконала попередні умови Венеційської комісії. До листа був доданий аналіз відповідності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України на конкурсних засадах» (Закону № 2846-IX) ключовим рекомендаціям Венеційської комісії відповідно до її висновку CDL-AD(2022)054

Юридичний аналіз

19 грудня 2022 року Венеційська комісія опублікувала остаточний висновок CDL-AD(2022)054 щодо законопроєкту про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України на конкурсних засадах (реєстр. № 7662 від 12 серпня 2022 р.), який Верховна Рада ще 13 грудня ухвалила як Закон № 2846-IX. В цьому висновку містився ряд критичних рекомендацій щодо тексту ухваленого Закону, зокрема:

  • Венеційська комісія рекомендувала, що доки ДГЕ працюватиме у конфігурації з присутністю членів, які призначаються від міжнародних/іноземних організацій, кількість членів ДГЕ має бути збільшена до семи, а сьомий член має призначатися за міжнародною квотою (натомість Закон № 2846-IX передбачає шість членів: 3 «національних» і 3 «міжнародних»); 
  • Венеційська комісія наголосила, що кандидати на посаду судді КСУ, щодо яких ДГЕ ухвалила оцінку «не відповідає» [конституційним вимогам щодо високих моральних якостей і рівня компетентності у сфері права], повинні бути виключені з подальшого процесу відбору та не повинні призначатися відповідними субʼєктами (натомість Закон № 2846-IX дозволяє відповідним субʼєктам призначати таких кандидатів на посаду судді КСУ). 

У аналізі відповідності Закону № 2846-IX  ключовим рекомендаціям Венеційської комісії відповідно до її висновку CDL-AD(2022)054, який доданий до листа Президента Венеційської комісії від 25 січня, ще раз наголошено на двох вищеназваних критичних зауваженнях Комісії. Венеційська комісія зазначила, що оскільки Україна їх не врахувала, Комісія не зможе делегувати одного члена до складу ДГЕ. 

ЦППР нагадує, що 20 грудня 2022 р. Президент підписав Закон № 2846-IX у поточній редакції і 23 грудня він набрав чинності. Відповідно до Закону № 2846-IX передбачається утворення ДГЕ з метою сприяння суб’єктам призначення суддів КСУ в оцінюванні моральних якостей і рівня компетентності у сфері права кандидатів на посаду судді КСУ. Впродовж шести років з дня набрання чинності Законом № 2846-IX (перехідний період добору) склад ДГЕ формується таким чином: одна особа, призначена Президентом;  одна особа, призначена ВРУ; одна особа, призначена Радою суддів; одна особа, призначена КМУ за пропозицією Венеційської комісії; дві особи, призначені КСУ за пропозиціями міжнародних та іноземних організацій, які відповідно до міжнародних або міждержавних угод протягом останніх п’яти років надають Україні міжнародну технічну допомогу у сфері конституційної реформи та/або верховенства права, та/або захисту прав людини, та/або запобігання і протидії корупції. ДГЕ вважається утвореною, за умови призначення щонайменше чотирьох її членів. 

Відповідно до Закону № 2846-IX 29 грудня 2022 р. МЗС звернулося до Венеційської комісії для отримання її пропозиції щодо кандидатури для формування першого складу ДГЕ для того, щоб передати отриману пропозицію КМУ. 

21 січня 2023 р. було оголошено про початок конкурсного відбору кандидатур на три вакантні посади судді КСУ за квотою ВРУ, а 23 січня – про початок конкурсного відбору кандидатур на дві вакантні посади судді КСУ за квотою зʼїзду суддів. 

Раніше ми вже публікували матеріали щодо цієї теми: