preloader

Що вас цікавить?

Підсумки регіональних публічних обговорень місцевих референдумів: червень–жовтень 2021

30.11.2021
Конституціоналізм /
Референдум

Проведено 4 цикли публічних консультацій, сумарно 94 публічні обговорення. Під час заходів учасники мали можливість обговорити положення проєкту Закону України «Про місцевий референдум».


Підсумки публічних обговорень у PDF

З червня по жовтень 2021 року експерти ЦППР разом з партнерами (Громадянською мережею ОПОРА, Коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ та ВІ «Активна Громада» від Інституту «Республіка») провели 96 публічних онлайн консультацій на тему «Місцеві референдуми: пошук ефективного механізму народовладдя в Україні», присвячених законопроєкту «Про місцевий референдум» (реєстр. № 5512 від 19 травня 2021 р.), зокрема були обговорені такі питання:

  • предмету місцевого референдуму (червень 2021 року); 
  • питанням адміністрування проведення місцевих референдумів, інформуванню та агітації (липень 2021 року); 
  • проблемі фінансування місцевих референдумів та фінансуванню агітації (вересень 2021 року);
  • наслідкам місцевих референдумів (жовтень 2021 року).

В цих обговореннях взяли участь депутати місцевих рад, фахівці з конституційного, муніципального права, виборчого права,  публічного врядування та інших суміжних питань, громадські та партійні активісти, а також інші активні громадяни. 

Законопроєкт № 5512 викликав неабиякий ентузіазм в переважної більшості тих, хто долучався до цих публічних обговорень. Більшість учасників дискусії визнавали потребу у правовому регулюванні інституту місцевого референдуму та вважали, що він може стати ефективним інструментом реалізації місцевого самоврядування в контексті реформи децентралізації, якщо цей законопроєкт буде ухвалений. 

Всі пропозиції учасників обговорень були систематизовані та передані безпосередньо до Парламенту для того, щоб народні депутати України могли їх розглянути разом з висновком Венеційської комісії під час ухвалення законопроєкту у другому читанні.  Ознайомитися з підсумкових документом публічних консультацій можна за посиланням.

Таким чином, подібні обговорення законопроєктів є чудовим прикладом інклюзивного законодавчого процесу. Залучення громадян до законодавчої діяльності ВРУ є запорукою підвищення рівня суспільної обізнаності в процесі законотворення, а також підвищення легітимності законодавчого продукту Парламенту. 

Публічні обговорення були проведені за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в межах проєкту «Відповідальна та підзвітна політика в Україні», що реалізується Національним Демократичним Інститутом, Міжнародним Республіканським Інститутом та Міжнародною фундацією виборчих систем, Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії, а також проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ).