Народні депутати пропонують «розморозити» судочинство в цивільних, адміністративних і господарських справах
Відповідний законопроект зареєстровано у ВРУ 23 квітня.
Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – законопроект),
Законопроект передбачає поновлення та продовження процесуальних строків, встановлених законом чи судом, на строк дії карантину за заявою учасника або особи, яка не брала участь у справі, якщо суд вирішив питання про її права, інтереси чи обов'язки. Крім того, попередньо продовжені у зв’язку з карантином процесуальні строки закінчаться через 20 днів після набрання чинності новим законом, а протягом цього строку учасники справи та інші зацікавлені особи можуть звернутися до суду із заявою про їх продовження.
Оцінка ЦППР
Ухваленим 30 березня «антикоронавірусним» законом передбачено автоматичне продовження процесуальних строків у цивільних, господарських та адміністративних справах на період карантину, що на практиці, як повідомляли експерти ЦППР, створювало загрозу «заморожування» правосуддя (див. політичний аналіз подій 23-30 березня 2020 року). Внесений народними депутатами законопроект частково дає змогу розв’язати цю проблему.
Водночас законопроект має потенціал для вдосконалення:
- із законопроекту не зрозуміло, чи має право суд відмовити у задоволенні заяви учасника справи, чи вона є єдиною та безумовною підставою поновлення/продовження строку без необхідності мотивувати. Доцільніше встановити повноваження суду за обґрунтованою заявою учасника справи визнавати поважною причину пропущення строку або неможливість вчинення потрібної процесуальної дії у відведений строк та поновлювати/продовжувати строк. Ця причина має бути пов'язана з карантином;
- суд може поновити/продовжити строк лише на весь період карантину, що є необґрунтованим. Слід наділити суд правом самостійно визначати тривалість продовження строку залежно від характеру та поважності причини, наведеної в заяві учасника.
Крім того, як раніше рекомендували експерти ЦППР, слід передбачити, що в справах про адміністративні правопорушення, дисциплінарних справах строк карантину не включається в перебіг строків давності і строків провадження.
З огляду на зазначене вважаємо, що внесений законопроект доцільно підтримати з подальшим доопрацюванням.