preloader

Що вас цікавить?

Порушення принципу законності і рівності перед законом у змінах до Кримінального кодексу під час війни

18.05.2022
Кримінальне право /
Воєнний стан

Аналіз помилок у законах воєнного часу щодо змін Кримінального кодексу України.


Ця стаття є продовженням аналізу помилок у законах воєнного часу щодо змін Кримінального кодексу України. Попередні матеріали: принцип юридичної визначеності, принцип пропорційності.

3. Порушення принципу законності.

Цей принцип, зокрема, передбачає, що не можуть бути застосовані кримінально-правові засоби, не передбачені КК [1].

Відповідно до зміненої ч. 4 ст. 68 КК довічне позбавлення волі може бути застосоване за готування до злочину або замах на злочин, передбачений ст. 114-2 КК. Але санкції цієї статті не передбачають покарання у виді довічного позбавлення волі навіть за закінчений злочин.

4. Порушення принципу рівності перед законом.

Всупереч цьому принципу, частинами 1 і 2 ст. 111-1 КК передбачене як основне покарання тільки позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю. Проте, згідно зі ст. 98 КК цей вид основного покарання не застосовується до неповнолітніх. Отже, у разі вчинення відповідного кримінального правопорушення неповнолітньою особою до неї не може бути застосований жодний вид покарання.

Як видно з досліджень, проведених іншими вченими [3], переліченими помилками не вичерпуються усі вади законів щодо внесення змін до КК, прийнятих останнім часом.

Висновок: навіть в умовах воєнного стану швидкі зміни до КК не є виправданими, оскільки зроблені законодавцем помилки можуть призвести або й призводять до порушення прав людини, невизначеності правової кваліфікації діянь, гальмування досудового розслідування і судового розгляду кримінальних проваджень. З прийняттям за пришвидшеною процедурою все нових і нових змін до КК створюється все більше неоднозначності і непередбачуваності.

Врешті-решт ситуація вимагає зупинення процесу, створення робочої групи, яка мала би підготувати проєкт Закону про внесення змін до КК з метою виправлення допущених помилок. Такий проєкт Закону необхідно приймати з урахуванням позицій експертів і в режимі двох читань.

Список використаних джерел:

1. Кримінальний кодекс України. Проєкт.

2. Хавронюк М.І. Щодо [не]відповідності Кримінального кодексу України принципу юридичної визначеності. Наукові записки НаУКМА. Юридичні науки. Том 8 (2021). С. 69-84.

3. Роман Мовчан. Посилення кримінальної відповідальності за несанкціоноване поширення військово значущої інформації та деякі інші злочини проти основ національної безпеки України.Вам може бути цікаво