preloader

Що вас цікавить?

Щотижневий аналіз 7 – 13 грудня 2021 року

14.12.2021

Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua (Іван Голод, менеджер з комунікації).



Етична рада може приступити до повноцінного виконання своїх обов’язків


Подія

9 грудня Етична рада затвердила ІІІ розділ Регламенту та Методологію оцінювання відповідності кандидата на зайняття посади члена Вищої ради правосуддя (ВРП) та членів ВРП критерію професійної етики та доброчесності.

Розділ ІІІ Регламенту врегульовує процедурні аспекти проведення оцінювання кандидатів та чинних членів ВРП (порядок комунікації, проведення співбесіди, оцінювання, строки окремих етапів та ін.). У Регламенті закріплено, що умовою визнання кандидата або чинного члена ВРП таким, що не відповідає критерію доброчесності, є не лише доведення такої невідповідності, але й наявність обґрунтованих сумнівів у відповідності.

Методологія визначає, що показниками критерію професійної етики та доброчесності є незалежність, чесність, неупередженість, непідкупність, сумлінність, дотримання етичних норм та бездоганна поведінка в професійній діяльності та особистому житті, а також відсутність сумнівів щодо законності джерел походження майна, відповідності рівня життя кандидата (чинного члена ВРП) або членів його сім’ї задекларованим доходам, відповідності способу життя кандидата (чинного члена ВРП) його статусу. У межах оцінки до уваги береться інформація без часових або територіальних обмежень, а будь-який висновок чи оцінка національного або міжнародного органу щодо доброчесності не є наперед визначальними та обов’язковими для Етичної ради.

Крім того, якщо кандидат (чинний член ВРП) безоплатно набув майно у власність, володіння чи користування, попередній власник (у випадку передання майна у володіння чи користування – теперішній власник), який надав таке майно, повинен зробити це із законного доходу.

Оцінка ЦППР

Затвердження Етичною радою останнього розділу Регламенту та Методології дає їй змогу приступити до повноцінного виконання своїх обов’язків. Як повідомляли експерти ЦППР, першочергово Етична рада має намір оцінити доброчесність кандидатів до ВРП, які вже подалися на оголошені конкурси, а далі розпочне оцінювання теперішніх членів ВРП.

Слід зауважити, що з’їзд науковців, який 10 грудня мав обрати членів ВРП за своєю квотою, оголосив перерву до отримання списку рекомендованих кандидатів від Етичної ради. Перенесено і з’їзд суддів, який раніше планувалося провести 22-23 грудня. У публічній комунікації ВРП «звинувачує» у перенесенні Етичну раду, яка не надала список рекомендованих кандидатів. Проте, вини Етичної ради у перенесеннях немає, оскільки строки відповідних з’їздів визначалися без врахування фактичної дати створення повноважного складу Етичної ради, яка через зволікання Ради суддів, була створена не в середині вересня (як мало бути за законом), а лише на початку листопада.