preloader

Що вас цікавить?

Щотижневий аналіз 21 – 27 вересня 2021 року

28.09.2021

Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua (Іван Голод, менеджер з комунікації).


Рада суддів затвердила порядок відбору кандидатів до Етичної ради, який не узгоджується із законом


Подія

21 вересня Рада суддів України (РСУ) затвердила Положення про проведення добору на посаду члена Етичної ради для формування списку кандидатів до Першого складу Етичної ради за квотою РСУ (Положення). Для участі в доборі кандидати мають подати документи до 21 жовтня. Водночас визначений законом строк делегування РСУ своїх представників до Етичної ради завершився ще в середині вересня.

Оцінка ЦППР

Закон не вимагає від РСУ затвердження правил відбору кандидатів до Етичної ради. Для реалізації повноважень РСУ щодо визначення членів Етичної ради достатньо регламенту РСУ. Саме Положення за змістом не узгоджено з вимогами Закону «Про Вищу раду правосуддя» (далі – Закон), що врегульовують порядок формування першого складу Етичної ради. Зокрема Положення містить вимоги, які обмежують права потенційних кандидатів:

  • Положення вимагає, щоб кандидат мав принаймні 15 років професійного стажу. Однак перехідні положення Закону встановлюють вичерпні вимоги до першого складу Етичної ради з числа суддів і суддів у відставці:

– бездоганна ділова репутація, високі професійні якості, суспільний авторитет;
– успішне проходження кваліфікаційного оцінювання (якщо кандидат є суддею (суддею у відставці).

Вимога щодо 15-річного професійного стажу стосується лише членів Етичної ради наступних складів;

  • РСУ у Положенні встановила низку формальних вимог до переліку документів кандидатів та способу їх оформлення (аж до виду і розміру шрифту), а також визначила, що у разі неподання всіх документів або їх неналежного оформлення такі документи повертаються без розгляду.

На думку експертів ЦППР, затвердження РСУ Положення, яке суперечить Закону «Про Вищу раду правосуддя», в поєднанні з встановленням місячного строку подання кандидатами документів для участі в доборі, є спробою затягнути, або взагалі провалити делегування кандидатів до складу Етичної ради. На таке зволікання відреагували навіть посли країн Великої Сімки, які зазначили: «Запропонований графік не відображає важливості та невідкладності цієї реформи. Посли продовжують закликати Раду суддів та всіх партнерів забезпечити швидке висування експертів до Етичної ради ВРП».

Не виключено, що незаконні пункти Положення закладено з метою створення умов для судового оскарження з тим, щоб і в таких спосіб заблокувати чи сповільнити добір кандидатів до першого складу Етичної ради.

Очевидне небажання РСУ делегувати своїх представників до Етичної ради може мати наслідком усунення РСУ від цього процесу через законодавчі зміни.

Детальніше про перебіг формування Етичної ради в щотижневих аналізах 7-13, 14-20 вересня 2021 року.