preloader

Що вас цікавить?

Щотижневий аналіз 14 – 20 вересня 2021 року

21.09.2021

Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua (Іван Голод, менеджер з комунікації).



Голова РСУ пообіцяв виконати вимоги закону про делегування кандидатів до Етичної ради


Подія

16 вересня в Офісі Президента відбулася зустріч щодо підтримки судової реформи в Україні, в якій взяли участь народні депутати, міністр юстиції, голови Ради суддів (РСУ), Верховного Суду, Національного агентства з питань запобігання корупції, а також посли країн G7 та Європейського Союзу. Зустріч була ініційована Президентом у відповідь на провал РСУ голосування за кандидатів до складу Етичної ради, яке заблокувало очищення і оновлення Вищої ради правосуддя (ВРП) (детально в щотижневому аналізі 7-13 вересня). Голова РСУ, за інформацією Офісу Президента, повідомив, що РСУ налаштована виконати цей закон і пообіцяв, що робота над делегуванням кандидатів до Етичної ради продовжиться.

За результатами зустрічі учасники (крім представників суддівських органів) затвердили спільну заяву, в якій наполягли на якнайшвидшому завершенні формування Етичної ради та конкурсної комісії для добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), а також висловили категоричне несприйняття будь-яких спроб поставити під загрозу імплементацію судової реформи.

Наступного дня відбувся Пленум Верховного Суду, на якому розглядали звернення ВРП щодо неконституційності окремих положень Закону №1635-ІХ (в т. ч. щодо функціонування Етичної ради). За результатами засідання розгляд цього питання був відкладений на 8 жовтня.

Оцінка ЦППР

Чітка артикуляція Президентом позиції щодо недопустимості блокування і зволікання з судовою реформою («ні кроку назад у судовій реформі») є позитивним сигналом. Для порівняння, коли ВРП саботувала виконання першого президентського закону щодо реформи органів суддівського врядування, жодної реакції від Президента не було.

На думку експертів ЦППР наразі важливо забезпечити виконання РСУ вимог Закону №1635-ІХ, оскільки жодних перешкод для цього немає. В іншому випадку реформа ВРП буде відкладена на невизначений час.


Призначено перший склад Конкурсної комісії з добору членів ВККС


Подія

17 вересня в.о. Голови ВРП призначив перший склад Конкурсної комісії з добору членів ВККС, до якого увійшли:

  • за квотою РСУ – С. Верланов (суддя Київського апеляційного суду), Є. Мєзєнцев (заступник Голови Шостого апеляційного адміністративного суду), І. Міщенко (суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду);
  • за квотою міжнародних партнерів – Р. Брукхейсен (колишній спеціальний прокурор у прокуратурі Нідерландів відділу боротьби з шахрайством в особливо великих розмірах), Т. Зажечни (суддя федерального суду Королівської лави провінції Саскачеван (Канада) у відставці, входить до складу Громадської ради міжнародних експертів, яка добирала суддів Вищого антикорупційного суду), С. Маркмен (Голова Верховного Суду штату Мічиган у відставці).

Оцінка ЦППР

В.о. Голови ВРП призначив всіх трьох суддів, делегованих РСУ до складу Конкурсної комісії. Як раніше повідомляли експерти ЦППР, принаймні щодо двох кандидатів (Є. Мєзєнцев та І. Міщенко), громадські організації виявили обставини, які можуть свідчити про невідповідність таких кандидатів критерію доброчесності. Міжнародні партнери делегували до складу Конкурсної комісії аж вісім кандидатів, з яких в.о. Голови ВРП призначив трьох. Таким чином був сформований повноважний склад Конкурсної комісії, який зможе розпочати роботу.

Затвердження першого складу Конкурсної комісії дозволить розпочати формування ВККС. За Законом №1629-ІХ, Конкурсна комісія має затвердити положення про проведення конкурсу, методологію оцінювання доброчесності та професійності кандидатів та протягом 30 днів з дня проведення першого засідання опублікувати оголошення про конкурс до ВККС. Варто зауважувати, що рішення про призначення членів ВККС прийматиме саме ВРП, оновлення та очищення якої затримується. Тобто у випадку зволікання з очищенням ВРП, суспільна легітимність нового складу ВККС, призначеного нереформованою ВРП, може бути поставлена під сумнів.