preloader

Що вас цікавить?

Законодавче врегулювання відносин щодо оплати адмінпослуг обговорили на робочій зустрічі

13.04.2023
Плата за адміністративні послуги /
Адміністративні послуги

7 квітня відбулася робоча зустріч з питань удосконалення законодавчого врегулювання відносин у сфері плати за адмінпослуги, встановлення обґрунтованих розмірів адмінзбору. Участь у заході взяв заступник голови правління Центру Віктор Тимощук


7 квітня відбулася робоча зустріч з питань удосконалення законодавчого врегулювання відносин у сфері плати за адміністративні послуги, встановлення обґрунтованих розмірів адмінзбору. Захід організував Офіс Конгресу місцевих і регіональних влад при Президентові України в співпраці з Проєктом PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні».

Серед учасників зустрічі — народні депутати України, представники Офісу Президента України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади, керівники Центрів надання адміністративних послуг, представники органів місцевого самоврядування громад та їхніх асоціацій, проєктів міжнародної технічної допомоги, експерти. Участь у заході взяв також Віктор Тимощук, заступник голови правління Центру політико-правових реформ.

Важливим результатом стало досягнення домовленості профільними парламентськими комітетами — Комітетом з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування і Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики — найближчим часом приступити до обговорення проєкту Закону «Про адміністративний збір» (№ 4380). Спільне завдання на найближчу перспективу — внести законопроєкт до порядку денного парламентської сесії та прийняти його за основу.

«Ми, як Офіс Конгресу, серед інших завдань, будемо виступати зокрема й комунікаційним майданчиком для всіх зацікавлених сторін у питаннях створення належної законодавчої бази, спрямованої на формування якісних умов для розвитку територіальних громад, місцевого самоврядування, для втілення ініціатив, які сприятимуть подальшій реалізації реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Як ми пам’ятаємо, це саме та реформа, завданням якої є, в тому числі, і забезпечення доступності та якості публічних послуг для людей. Отже в кожному питанні ми повинні виходити з позиції інтересів людей», — звернувся до учасників зустрічі керівник Офісу Конгресу В’ячеслав Негода.

В ході робочої зустрічі сторони обговорили ситуацію, що склалася у сфері адміністративних послуг та плати за них, і шляхи вирішення проблемних питань.

Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк наголосила на важливості при обговоренні законопроєкту № 4380 тримати під пильною увагою аспект соціальної чутливості в контексті плати за адмінпослуги.

«Комітет на стороні інтересів першочергово людей і місцевого самоврядування, яке найбільш наближене до мешканців громад. Так, нам вкрай необхідно повернутися до розгляду законопроєкту, який системно вирішить питання адміністративного збору. Звертаю увагу кожного, що Президент України нещодавно підписав Закон про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації. Перші, до кого люди звертаються із заявами про пошкодження житла це Центри надання адміністративних послуг. Я веду до того, що люди, які втратили житло, мають відчувати соціальну захищеність і увагу, звертаючись до ЦНАП», — наголосила Олена Шуляк.

Одна з авторок законопроєкту № 4380 народна депутатка України Лариса Білозір акцентувала увагу на тому, що прийняття Закону «Про адміністративний збір» визначено серед завдань Антикорупційної стратегії на період 2021-2025 років. Також вона зазначила, що в ході обговорень законопроєкту у 2021 році були враховані слушні пропозиції всіх сторін — центральних органів виконавчої влади, асоціацій органів місцевого самоврядування тощо.

«Днями ми виступили з депутатським зверненням до Прем’єр-міністра України з пропозицією взяти на контроль та доручити профільним міністерствам здійснити фінансово-економічні розрахунки по кожній з базових адміністративних послуг згідно з формулою, запропонованою законопроєктом “Про адміністративний збір”. Досить ходити кругами. Треба приймати відповідальні рішення», — сказала Лариса Білозір.

Свою колегу підтримав народний депутат, член підкомітету з питань адмінпослуг та адміністративних процедур Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Дмитро Микиша. Він нагадав статтю 92 Конституції України, яка визначає, що тільки законами України встановлюється система оподаткування, податків і зборів і закликав прийняти законопроєкт за основу, а в період між першим і другим читанням документу — узгодити всі дискусійні питання.

Асоціації органів місцевого самоврядування — Асоціація міст України, Асоціація ОТГ та Всеукраїнська асоціація громад — також висловили свою одностайність у підтримці законопроєкту № 4380 з узгодженням спірних питань між двома читаннями проєкту документу.

Окремо виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник висловив пропозицію, щоб Офіс Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України також взяв у роботу комунікацію законодавчого порядку денного 2023 децентралізації в Україні.

Результат робочої зустрічі — профільні комітети Верховної Ради України, які очолюють народні депутати Олена Шуляк та Данило Гетьманцев, домовилися повернутися до обговорення законопроєкту «Про адміністративний збір» та винести його на порядок денний парламентської сесії.

Експерти Центру політико-правових реформ уже багато років виступають за чітке законодавче врегулювання відносин щодо оплати адміністративних послуг. І саме законопроєкт № 4380 наближає нас до цієї мети, адже він підготовлений на вирішення актуальних українських проблем у цій сфері, і при цьому враховує адекватний досвід країн членів ЄС.