preloader

Що вас цікавить?

Закликаємо Верховну Раду України не ігнорувати застереження Конституційного Суду до конституційних змін щодо зменшення складу ВРУ та ризику відсутності Парламенту в Україні

17.01.2020
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

17 січня Верховна Рада України має намір розглянути питання про попереднє схвалення законопроекту про внесення змін до Конституції України (реєстр. №1017).


17 січня Верховна Рада України планує розглянути питання про попереднє схвалення законопроекту про внесення змін до Конституції України (реєстр. №1017), який передбачає зменшення конституційного складу Верховної Ради України до 300 народних депутатів, а також закріплення пропорційної виборчої системи.

Ми звертаємо увагу на небезпечне формулювання в пункті 17 Розділу XV «Перехідні положення» цього законопроекту, яке передбачає, що після набрання чинності цих змін, ВРУ продовжує виконувати свої повноваження лише до наступних виборів народних депутатів України. А це прямо суперечить положенням ч. 1 ст. 90 Конституції України – "повноваження Верховної Ради України припиняються у день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання".

Таким чином, це формулювання закладає ризики існування держави без Парламенту протягом певного часу, що створює загрозу для національної безпеки держави та може спричинити порушення прав і свобод людини і громадянина. Детальніше.

Варто зазначити, що Конституційний Суд України у своєму висновку щодо цього законопроекту від 16.12.2019 року також наголосив, що запропоновані зміни можуть призвести до розриву в часі між моментом (днем) припинення повноважень парламенту і моментом (днем) набуття їх новообраним парламентом, а отже, до порушення конституційного принципу безперервності функціонування законодавчої влади. Крім того, Конституційний Суд України зазначив, що питання зменшення кількості народних депутатів України повинне розглядатись у взаємозв’язку з тими положеннями Основного Закону України, які визначають певну (конкретну) кількість народних депутатів України (наприклад, щодо звернення до Конституційного Суду України), а тому при внесенні таких змін має бути дотримана відповідна домірність та збережена системність усіх положень Конституції України.

ЦППР нагадує, що зміни до Конституції в такій редакції не можуть бути внесені. Верховній Раді України слід доопрацювати текст законопроекту із врахуванням юридичної позиції Конституційного Суду України.