preloader

Що вас цікавить?

Якими будуть судді нового Верховного Суду?

28.07.2017
Судівництво /
Судова реформа

Вчора, пізно ввечері, Вища кваліфікаційна комісія суддів оголосила результати конкурсу на посади суддів нового Верховного Суду. І хоч переможці конкурсу, а це 120 осіб, мають пройти ще одне сито Вищої ради правосуддя і процедуру призначення Президентом, уже можна приблизно змалювати склад нового ВСУ


Вчора пізно ввечері Вища кваліфікаційна комісія суддів оголосила результати конкурсу на посади суддів нового Верховного Суду. Новий Верховний Суд повинен стати єдиною касаційною інстанцією і замінить собою діючий Верховний Суд України і три вищі спеціалізовані суди.

І хоч переможці конкурсу, а це 120 осіб, мають пройти ще одне сито Вищої ради правосуддя і процедуру призначення Президентом, уже можна приблизно змалювати склад нового Верховного Суду.

Яким бачить склад нового Верховного Суду Вища кваліфкомісія?

94 (78 %) кандидатів, які отримають рекомендацію на призначення до Верховного Суду, будуть суддями або суддями у відставці. З них 6 суддів діючого Верховного Суду України, 49 суддів вищих спеціалізованих судів, 27 суддів апеляційних судів і 12 суддів місцевих судів[1].

17 кандидатів (14 %) дібрано з числа науковців-правників, лише 9 кандидатів (8 %) – з адвокатів.

Розподіл кандидатів, які будуть рекомендовані до нового Верховного Суду,

за групами походження

Гендерний склад нового Верховного Суду може вийти досить збалансованим – 54 % чоловіків і 46 % жінок.

Новий Верховний Суд складатиметься з чотирьох касаційних судів – адміністративного,  кримінального, цивільного та господарського. Потенційний склад нового Верховного Суду у розрізі касаційних судів можна подивитися тут.

На жаль, судді діючих Верховного Суду України і вищих спеціалізованих судів у новому Верховному Суді кількісно домінуватимуть над іншими суддями, адже їх буде майже на 20 відсотків більше, ніж суддів, які будуть призначені з місцевих та апеляційних судів. Більше того, судді Верховного Суду України і вищих спеціалізованих судів становитимуть майже половину (46 %) від усього складу нового Верховного Суду. За таких умов шанси на реальне оновлення найвищої інстанції стають примарними.

Кандидати і висновки ГРД про недоброчесність

 

Більше того, аж 30 кандидатів (25%), яких Вища кваліфікаційна комісія суддів України рекомендуватиме призначити до нового Верховного Суду, отримали негативні висновки від Громадської ради доброчесності. Іншими словами, щонайменше кожен четвертий суддя нового Верховного Суду не виглядатиме в очах суспільства доброчесним, що може ще в зародку зруйнувати довіру до цього суду загалом.

 

Яким може бути новий Верховний Суд, якщо Вища рада правосуддя врахує висновки ГРД?

З 90 кандидатів частка науковців і адвокатів виросла б до 25 (28 %). 39 % становили би найуспішніші судді місцевих та апеляційних судів. Частка діючих суддів судів вищого рівня зменшилася б до 33%. Іншими словами, склад нової касаційної інстанції міг би бути на 2/3 новим.

Таким був би розподіл у разі врахування висновків ГРД

 

Вища рада правосуддя має повноваження виправити цю ситуацію, оскільки може не вносити подання щодо призначення кандидата у разі сумніву щодо відповідності кандидата критерію доброчесності чи професійної етики або за наявності інших обставин, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади.

 

Роман Куйбіда,

заступник голови правління

Центру політико-правових реформ,

член Громадської ради доброчесності

 


[1] Для спрощення розрахунків суддів у відставці віднесено до того рівня судів, де вони працювали перед виходом у відставку. –