preloader

Що вас цікавить?

Якщо Янукович, Захарченко, Пшонка та інші посадовці втекли за кордон, їх буде важко віддати під суд в Україні – Микола Хавронюк

25.02.2014
Конституціоналізм /
Права людини

Україні потрібно ратифікувати Римський статут міжнародного кримінального суду, щоб винні у кривавих подіях останніх місяців понесли справедливе покарання, заявив «Погляду» директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк.


Україні потрібно ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду, щоб винні у кривавих подіях останніх місяців понесли справедливе покарання, заявив «Погляду» директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк.

«На даний час точно невідомо, де перебувають Янукович, Захарченко, Пшонка, інші люди, які віддавали накази на застосування зброї та тортури. Якщо ми їх затримаємо всіх в себе на території, тоді ратифікація цього статуту, може, і не потрібна так терміново. Але якщо вони втекли в інші країни, нам без нього ніяк не обійтися, тому що ми не зможемо їх засудити тут, у себе. Звичайно, є інші можливості, розшукувати їх через Інтерпол, але водночас я вважав би, що треба ратифікувати статут навіть на майбутнє, щоб більше не повторювалося нічого подібного», – каже юрист. 

За його словами без ратифікації Римського статуту Україна не зможе користуватися послугами Міжнародного кримінального суду. Однак щоб це зробити, потрібно спочатку внести зміни до Конституції. 

«У нас в Конституції зазначено, що судити наших громадян мають право лише наші суди. Тому ми не можемо ратифікувати статут, поки не внесені зміни до відповідних статей конституції, де було б написано, що, крім наших судів, має право судити також Міжнародний кримінальний суд. Лише після того, як ми внесемо ці зміни, зможемо ратифікувати цей Статут”. 

Микола Хавронюк каже, що процедура внесення змін до Конституції передбачає необхідність спочатку голосування у парламенті простою більшістю, потім направлення цього законопроекту до Конституційного суду. 

«Після того, як він дасть висновок, що ці зміни до Конституції не суперечать свободам наших громадян і не порушена процедура їх прийняття, цей законопроект повертається у Раду і має бути проголосований 300-ми голосами. Думаю, що це реально. Останні події показали, що для таких принципових питань 300 голосів у ВР є, і навіть більше», – резюмував юрист.