Вимоги проти органів державної влади
Вимоги проти органів державної влади, органів влади АРК, їх посадових і службових осіб
У випадках, коли відповідачем в адміністративній справі є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, потрібно звертатися до окружного адміністративного суду за правилами адміністративного судочинства (ч. 2 ст. 18 КАС). Але оскаржувати їхні рішення, дії чи бездіяльність у пенсійних чи соціальних спорах або у справах про адміністративні правопорушення (проступки) слід до місцевого загального суду як адміністративного суду за правилами адміністративного судочинства (ч. 1 і 2 ст. 18 КАС).
Якщо Ви хочете пред’явити вимогу до посадової чи службової особи місцевого органу виконавчої влади, то Ви можете подати адміністративний позов на свій вибір – або до місцевого загального суду, або до окружного адміністративного суду (ч. 3 ст. 18 КАС).
Якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) – місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.
1. Для оскарження правового акта індивідуальної дії або дії чи бездіяльності, що прийняті (вчинені, допущені) стосовно Вас особисто, потрібно звертатися до суду за Вашим зареєстрованим місцем проживання (перебування) або за місцезнаходженням відповідача (ч. 2 ст. 19 КАС).
2. Якщо йдеться про оскарження нормативно-правового акта (тобто рішення, що зачіпає інтереси широкого кола осіб і спрямоване на неодноразове застосування), або рішення, дій чи бездіяльності, що прийняті (вчинені, допущені) не стосовно Вас конкретно, але зачіпають Ваші інтереси, то звертатися треба до суду за місцезнаходженням відповідача (ч. 1 ст. 19 КАС).
3. Для оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб’єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель, а також оскарження рішень про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії потрібно подавати позов до Окружного адміністративного суду міста Києва (ч. 3 ст. 19 КАС).
При цьому, під «суб‘єктом владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України», тут слід розуміти державний орган чи інший суб‘єкт владних повноважень, який законом уповноважений видавати підзаконні правові акти, обов‘язкові на всій території України (наприклад, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, з‘їзд суддів України, Рада суддів України тощо). Як правило, це єдиний на території України орган, який виконує відповідні повноваження.
Це ж саме правило підсудності діє в адміністративних справах за позовом до закордонного дипломатичного чи консульського представництва України, його посадової чи службової особи.
4. Для оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України потрібно звертатися з позовом відразу до Вищого адміністративного суду України (ч. 4 ст. 18 КАС). Рішення Вищого адміністративного суду за результатом розгляду такої справи буде остаточним.
У такому ж порядку вирішуються спори щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, а також справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України.