preloader

Що вас цікавить?

Відбулася пресконференція «Ризики проведення опитування 25 жовтня»

21.10.2020
Загальні новини /
Новини ЦППР

13 жовтня 2020 року Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні, яке було опубліковане на офіційній Facebook сторінці Офісу Президента України, оголосив про проведення в день місцевих виборів 25 жовтня 2020 року всенародного опитування з п’яти запитань.

За 6 днів до місцевих виборів, під час яких має пройти “всенародне опитування” спільну пресконференцію провели ряд громадських організацій: Центр політико-правових реформ, Громадська мережа “Опора”, Об’єднання ГО “Реанімаційний Пакет Реформ”, Лабораторія законодавчих ініціатив та Міжнародна організація “Міжнародна фундація виборчих систем” (IFES).

Голова правління Центру політико-правових реформ, Ігор Коліушко зазначив, що в Україні відсутнє законодавче підґрунтя для проведення таких опитувань:

«Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На сьогодні немає законодавчого підґрунтя для організації та проведення будь-яких всенародних опитувань (де-факто консультативних референдумів) жодним органом влади чи її посадовою особою, так само як і для поєднання таких ініціатив із проведенням чергових чи позачергових виборів». 

Ольга Айвазовська – голова правління Громадянської мережі «ОПОРА»  нагадала, що посадові особи, зокрема Президент Володимир Зеленський мають уникати політичної агітації напередодні виборів:

«Президент України повинен уникати проведення передвиборної агітації на користь суб’єктів виборчого процесу під час організації опитування у період до і у день голосування. У разі проведення такої агітації буде порушено ключові вимоги українського законодавства щодо рівності можливостей кандидатів, прозорості фінансування їхніх передвиборчих кампаній. Володимиру Зеленському варто відмовитись від вже наявної практики використання  гасел, положень передвиборчої програми партії “Слуга народу” або будь-якої іншої політичної сили, її місцевої організації під час промоції, організації і проведення опитування за ініціативи Президента України».

Заклик РПР до Президента озвучила Юлія Кириченко – співголова Ради Реанімаційного Пакету Реформ:

«Президенту України варто відмовитися від ініціативи проведення всенародного опитування саме 25 жовтня 2020 року в день проведення місцевих виборів в умовах відсутності законодавчої процедури проведення такого опитування.

Прошу Парламент утриматися від коригування виборчих процедур напередодні дня виборів.

Виборцям варто зосередитися на реалізації виборчого права на місцевих виборах і утриматися від участі в опитуванні, яке проводиться без законних підстав. Важливо уникати насильницьких дій, а у разі виявлення порушення виборчого законодавства – звертатися до поліції і відповідних органів державної влади».

Експерт з питань виборів та референдумів Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) – Денис Ковриженко наголосив на недемократичності такого опитування:

«Практика проведення державою «опитувань громадської думки», тим більше – без будь-якої правової бази і методології, є нетиповою для демократичних держав. Більше того, проведення таких «опитувань» одночасно з місцевими виборами прямо суперечить рекомендаціям Венеційської комісії та підходам, закладеним в законопроєкті «Про народовладдя через всеукраїнський референдум».

Світлана Матвієнко – голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив звернулася до виборців з закликом не дозволити собою маніпулювати:

«Ми свідомі того, що до людей, які пропонують і просувають це всенародне опитування, вкрай важко донести критичне раціо. І якщо вони все ж будуть проводити це опитування, то ви, шановні співгромадяни, не маєте жодної причини брати участь у незаконних і небезпечних діях влади. Діях, які, судячи з усього, мають, з одного боку, хоч якось реанімувати партійні рейтинги і мобілізувати явку свого електорату на місцевих виборах, а з іншого – легітимізувати безглузді або вкрай небезпечні для українського суверенітету кроки».

З аналітичними матеріалами можна ознайомитися:

  1.  Спільна заява Коаліції Реанімаційного Пакету Реформ.
  2.  Лабораторія Законодавчих ініціатив – «Всенародне опитування»: Що не так з цією ініціативою?
  3.  ОПОРА – Аналітична довідка щодо президентської ініціативи з опитування суспільства 25 жовтня.
  4.  Радіо Свобода – Місцеві вибори-2020. Що не так із опитуванням президента Зеленського?