Верховна Рада не допустила незалежних кандидатів до участі у відборі на посади суддів Конституційного Суду
До участі в конкурсному відборі на дві посади суддів Конституційного Суду України за квотою Верховної Ради України допущено лише кандидатів від трьох парламентських фракцій.
До участі в конкурсному відборі на дві посади суддів Конституційного Суду України за квотою Верховної Ради України допущено лише кандидатів від трьох парламентських фракцій: БПП «Солідарність», Народного фронту та ВО «Батьківщина». Парламент навіть не розглянув документи кандидатів, що самостійно подалися для участі у відборі, – про це заявила експерт з питань конституційного права ЦППР Юлія Кириченко на прес-конференції «Перші результати відбору нових суддів Конституційного Суду України».
Народний депутат України Вікторія Пташник звернула увагу на неналежній підготовці питання відбору кандидатів на посаду судді Конституційного Суду Комітетом ВРУ з питань правової політики та правосуддя. Допущення до участі у відборі лише кандидатів, що підтримані парламентськими фракціями фактично позбавляють усіх народних депутатів обрати гідного суддю Конституційного Суду. Міжфракційне об’єднання «Єврооптимісти» вимагають від Комітету розгляду документів усіх кандидатів, що подали свої заяви, проведення прозорого та політично незалежного відбору кандидатів на посаду судді КСУ.
Також Кириченко акцентувала увагу на політизації процесу відбору суддів КСУ у Парламенті. Це – рух в протилежний бік від задекларованої саме цим Парламентом мети конституційної реформи літа 2016 року – посилення незалежності Конституційного Суду.
Вадим Міський, керівник адвокаційного напрямку Реанімаційного пакету реформ (РПР), наголосив на негативному ставленні громадськості до такого відбору та відсутності власне конкурсу у Верховній Раді. При цьому Парламент не допустив до участі у відборі Наталію Денисенко, яку раніше підтримав РПР як найбільша коаліція провідних громадських організацій в Україні.
Богдан Бондаренко, експерт ЦППР з конституційного права, відмітив, що в межах процедури відбору суддів Конституційного Суду в парламенті, неможливо визначити відповідність кандидатів вимогам високих моральних якостей та визнаного рівня компетентності правника. "З чотирьох кандидатів, яких Комітет залишив для участі у відборі, двоє не склало практичні завдання на тесті до Верховного Суду, а одна кандидат, ймовірно, не відповідає критерію політичної нейтральності" – зазначив експерт.
Додаткова інформація: прес-конференцію організовано Центром політико-правових реформ за підтримки Європейського Союзу. Думки, висловлені експертами ЦППР, жодною мірою не відображають офіційної позиції Європейського Союзу.
За додатковою інформацією звертайтеся до Ярини Бусол, тел. +38 095 153 25 42, busol@pravo.org.ua.
Загальна інформація:
У червні 2016 року відбулася конституційна реформа, що змінила статус Конституційного Суду України. Для імплементації конституційних новел 13 липня 2017 року ухвалений Закон «Про Конституційний Суд України».
- 8 вересня розпочався відбір кандидатів на посаду судді КСУ за квотою З’їзду суддів, призначення – 13 листопада.
- 9 жовтня розпочався відбір за квотою Верховної Ради, призначення – до 7 грудня включно.
- 19 жовтня розпочався відбір за квотою Президента, призначення має відбутися до 19 грудня включно.