Україна закріплює євроатлантичну інтеграцію в Конституції як бачення свого розвитку
Експер ЦППР Юлія Кириченко про набуття чинності змінами до Конституції України 21 лютого 2019 року.
7 лютого 2019 року Верховна Рада проголосувала за внесення змін до Конституції України (щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору).
Метою запропонованих змін, як зазначено в Пояснювальній записці, є законодавче закріплення в Конституції України цивілізаційного вибору, європейської ідентичності Українського народу та незворотності стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору.
Цей законопроект було внесено Президентом України 3 вересня 2018 року. 20 вересня 2018 року Верховна Рада звернулася до Конституційного Суду України для отримання висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору) вимогам статей 157 і 158 Конституції України. Попередній конституційних контроль з боку Конституційного Суду при зміні Конституції в Україні є обов'язковим. 22 листопада 2018 року Конституційний Суд України надав позитивний Висновок про відповідність пропонованих змін конституційній процедурі, відсутність скасування чи обмеження прав і свобод людини. Встановив, що пропоновані зміни не спрямовані на ліквідацію незалежності України, а також порушення територіальної цілісності країни. У той самий день Парламент проголосував (уперше, як передбачає конституційна процедура) за ці зміни, а вже 7 лютого 2019 року Верховна Рада проголосувала за такі зміни вдруге та, відповідно, змінила Конституцію України.
Конституційні зміни набули чинності 21 лютого 2019 року – наступного дня після їх офіційного опублікування.
Що ж змінилося?
Основні зміни до Конституції стосувалися Преамбули та повноважень Верховної Ради, Президента та Кабінету Міністрів. Таким чином, Преамбула Конституції в контексті євроатлантичної інтеграції має виглядати так: «Верховна Рада України від імені Українського народу – … піклуючись про зміцнення громадянської злагоди на землі України, та підтверджуючи європейську ідентичність Українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України … приймає цю Конституцію – Основний Закон України».
Додане нове повноваження Верховної Ради: «визначення засад внутрішньої і зовнішньої політики, реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору» та нове повноваження Кабінету Міністрів: «забезпечує реалізацію стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору». Відповідно до проголосованих змін Президент України став гарантом реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору.
Також з Конституції України вилучаються положення пункту 14 Перехідних положень, яке передбачає використання існуючих військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань на умовах оренди відповідно до міжнародних договорів.
Отже вже сьогодні європейський та євроатлантичний курси України закріплені на різні Конституції та стають обов’язковими для влади.
Відтепер для зміни євроатлантичного державного курсу України необхідна буде обов’язкова зміна Конституції, оскільки вищі владні органи обмежені конституційними повноваженнями, що прямо встановили європейський та євроатлантичний курси України. Нагадаємо, що цього року Україна очікує як президентські, так й парламентські вибори.
Реальна дія нових євроінтеграційних положень залежить від правозастосовної діяльності органів державної влади. Тому саме практика покаже, як саме будуть працювати нові повноваження та як реалізовуватимуться європейський та євроатлантичний курси України.
Юлія Кириченко, керівник проектів з питань конституційного права Центру політико-правових реформ
Джерело: Ukrainian Liaison Office in Brussels