preloader

Що вас цікавить?

У Верховній Раді обговорили конституційні засади діяльності законодавчого органу в Україні

28.06.2018
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

Напередодні Дня Конституції у Верховній Раді України відбувся міжнародний круглий стіл «Конституційні засади діяльності законодавчого органу в Україні». Фокус обговореня – основні виклики реалізації законодавчих, установчих та контрольних функцій українського Парламенту в контексті конституційних умов його діяльності


27 червня у Верховній Раді України відбувся міжнародний круглий стіл на тему «Конституційні засади діяльності законодавчого органу в Україні».

Організаторами зустрічі стали Венеційська комісія Ради Європи, Центр політико-правових реформ, Програма USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво» спільно з Міжнародним Інститутом демократії і сприяння виборам (International IDEA), за підтримки Європейського Союзу. Учасники обговорили основні виклики реалізації законодавчих, установчих та контрольних функцій українського Парламенту в контексті конституційних умов його діяльності.

«Конституція – це складний документ, це постійна робота, хоча хотілося би, звичайно, трохи більше стабільності, вийти на той текст, який дозволить повністю використовувати його можливості», – зазначив Сергій Кузнєцов, голова відділу програм регіонального співробітництва Венеційської комісії.

До обговорення долучилися також Оксана Сироїд, заступниця голови Верховної Ради України, Петро Боднар, перший заступник керівника Апарату ВРУ, Джон Пеннел, заступник директора місії USAID в Україні, та інші українські та міжнародні експерти, дотичні до реалізації конституційної реформи.

Основними акцентами зустрічі стало обговорення ролі Парламенту у формуванні Уряду, участь позапарламентських інститутів у законодавчому процесі, а також механізми парламентського контролю за діяльністю Уряду.

Юлія Кириченко, керівник проектів з питань конституційного права Центру політико-правових реформ, зауважила: «Якщо проаналізувати це скликання Парламенту, то можемо побачити, що серед усіх внесених до Парламенту законопроектів (за три з половиною роки) законами стало 12%. З них 76% законопроектів внесено Президентом, і лише 12% Парламент приймає законопроектів, які вніс Уряд. Уряд, сформований відповідним чином цим Парламентом. І депутатських законопроектів у сукупності було прийнято 29%».

На думку Юлії Кириченко, причина не лише у політичному рівні розвитку суспільства, а й у тому, що є певні повноваження, закріплені в Конституції України: одночасна роль голови держави і керівника виконавчої влади, сильний демократичний мандат Президента, кадрові повноваження без відповідної взаємодії з Урядом, недостатні механізми парламентського контролю щодо свавілля Президента.

Зміна законодавчої ініціативи, зменшення ролі Президента і перехід до відкладального вето, зміна процедури формування Ууряду, створення більш реалістичної процедури імпічменту, зменшення бюджетного фінансування апарату Президента – це ключові рекомендації, які озвучила Юлія Кириченко.

Більше дивіться у записі трансляції

Захід відбувся за підтримки проекту «Посилення громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади», який фінансує Європейський Союз.