Суспільний контроль судових процесів заборонять, бо так вимагає закон?
Роман Куйбіда в інтерв'ю для ТРК "Рада" про ініційований Президентом законопроект щодо судової реформи №6232
Заступник голови правління Центру Роман Куйбіда підкреслює: якщо глядачі можуть спостерігати за перебігом судового засідання власними очима, то навіщо забороняти відеозапис? Зокрема, велике значення в цьому контексті мають ЗМІ у висвітленні в резонансних справ.
Нагадаємо, що в червні 2017 року Петро Порошенко ініціював проект реформи судового процесу, зараз законопроект находиться у другому читанні в Парламенті. Але багато ГО, медіа та активістів вже долучилися до відкритої заяви щодо недопустимості обмеження гласності судочинства https://goo.gl/t9Th78
Однією з найважливіших загроз законопроекту, за словами Романа Куйбіди, є те, що "суддя зможе заборонити з будь-яких надуманих причин відеофіксацію судового засідання… ми бачимо, що судді ще не звикли до цієї норми, і навіть в умовах діючого закону, який передбачає, що спеціального дозволу суду не потрібно, починають створювати якісь перешкоди".
Також експерт зазначив: "Ще одне положення, яке турбує представників ГО, це те, що кількість людей, яких можна допустити до судового засідання, не повинна перевищувати кількість місць, які там є. І звичайно, що в деяких резонансних справах, якщо суд не захоче, щоб була присутня громадськість, дуже просто забрати стільці, або обрати невеличкий зал… Така пряма вказівка в законі, що більше, ніж кількість місць, допускати [осіб] не можна – це виправдає будь-які обмеження збоку суддів чи суду, чи навіть ті ж самі сторони можуть прийти і зайняти основні стільці, а інших суд вже не буде допускати, – бо так закон вимагає".