preloader

Що вас цікавить?

Що робити, якщо вас прослуховують: поради від Олександра Банчука

17.01.2013
Кримінальна юстиція /
Кримінальний процес

Скандал із прослуховуванням чи зламом електронної пошти одразу кількох журналістів спровокував у ЗМІ дискусію про те, яким чином законними способами протистояти цьому


Скандал із прослуховуванням чи зламом електронної пошти одразу кількох журналістів спровокував у ЗМІ дискусію про те, яким чином законними способами протистояти цьому.

Нагадаємо, останнім часом про прослуховування заявили координатор прес-центру журналістського руху “Стоп цензурі!” Артем Соколенко, журналіст газети «Експрес» Тарас Зозулінський, журналіст «Свідомо» Єгор Соболєв. Про злам електронної пошти заявили журналісти «Української правди» Мустафа Найем та Сергій Лещенко.

У яких випадках прослуховування чи порушення таємниці листування є незаконним та як діяти, якщо це сталося – про це в ефірі Радіо Ера розповів експерт Центру політико-правових реформ, кандидат юридичних наук Олександр Банчук.

Кримінальний процесуальний кодекс містить окрему главу, яка передбачає негласні слідчі розшукові дії. Однією з особливостей цих слідчих дій є попередня санкція слідчого судді. Без неї всі дані, що будуть отримані в результаті стеження, не можуть використовуватися в кримінальному провадженні,” – зазначив експерт.

За його словами, такі положення є в КПК будь-якої європейської країни. Це потрібно для того, щоб боротися з організованою злочинністю. «Дуже часто в кримінальному провадженні потрібно отримати докази, й особа не має про це здогадуватися. Наприклад, коли йдеться про наркотрафік», – зауважив Олександр Банчук.

Втім експерт додав, що такі дії можуть проводитися тільки у випадку, якщо йдеться про тяжкі чи особливо тяжкі злочини.

На думку експерта, проблема українського законодавства у тому, що поруч із введенням в дію нового КПК, де негласні слідчі дії можливі тільки з дозволу суду, у нас продовжує діяти закон «Про оперативно-розшукову діяльність» (ОРД).

«Там стандарти захисту прав людини зовсім інші. В органів залишилася можливість говорити, що вони не відкривають кримінальне провадження (як це передбачає КПК), але стежать за особою на підставі закону про ОРД», – сказав Олександр Банчук.

На його думку, у цьому питанні закон про ОРД суперечить новому КПК: «Не може залишатися в КПК глава «негласні слідчі дії» і одночасно діяти закон про ОРД. Треба, як і інші східноєвропейські країни, скасувати суперечливі положення».

Якщо ви виявили, що вас прослуховують чи хтось читає вашу електронну пошту, експерт радить звертатися до відповідного підрозділу органів внутрішніх справ, писати заяву чи повідомлення про вчинення кримінального правопорушення. «Автоматично починається провадження. І нехай з’ясовують органи влади. Не зясували – оскаржуйте бездіяльність», – каже він.

За словами Олександра Банчука, в новому КПК передбачені нові гарантії щодо негласних слідчих дій: «Якщо був факт проникнення, проведення щодо вас негласної слідчої дії, то вам не пізніше моменту направлення матеріалів справи до суду повинні повідомити відповідним листом про те, що такого-то числа відбувалися такі дії (проникнення, чи ви були під відео- або аудіоконтролем)».

Прес-служба ЦППР