preloader

Що вас цікавить?

РПР пропонує оновити судовий корпус через зміни до Конституції

20.10.2015
Судівництво /
Судова реформа

Реанімаційний пакет реформ пропонує заснувати нову трирівневу систему судів з відкриттям прозорих конкурсів на кожну суддівську посаду. Пропозиція спрямована на забезпечення гарантованого Європейською конвенцію з прав людини права на справедливий суд.


Реанімаційний пакет реформ пропонує заснувати нову трирівневу систему судів з відкриттям прозорих конкурсів на кожну суддівську посаду. Пропозиція спрямована на забезпечення гарантованого Європейською конвенцію з прав людини права на справедливий суд.

1. Нова судова система передбачає відмову від чотирьох касаційних судів (Верховного Суду і трьох вищих судів). Спочатку буде створено єдиний суд касаційної інстанції для загальних судів – Верховний Суд. Також ми передбачаємо окремий Верховний Адміністративний Суд як касаційний суд для адміністративних судів. Ці суди мають розпочати роботу якнайшвидше (упродовж року після внесення відповідних змін до Конституції). Після цього мають припинити роботу діючі суди найвищого рівня.

У зв’язку з децентралізацією, об‘єднанням територіальних громад, а також внаслідок значного зменшення кількості судових справ має бути скорочена кількість судів нижчого рівня, яких сьогодні біля 700. Подібні процеси уже розпочато в прокуратурі – замість майже 700 місцевих прокуратур невдовзі має запрацювати приблизно 170 окружних прокуратур.

2. Нові суди формуватимуться поетапно, починаючи з вищого рівня. Цей процес може бути закінчити за три роки. У конкурсі на посади в нових судах зможуть взяти участь як діючі судді, так і правники з-поза меж судової системи. Після початку роботи нових суддів повноваження інших суддів мають бути припинені у зв’язку з повною реорганізацією судової системи.

3. Для добору суддів на нові суддівські посади буде створено тимчасову комісію, до якої парламент призначить найбільш авторитетних правників з числа суддів у відставці, правозахисників, міжнародних експертів та іноземних фахівців з бездоганною репутацією.

4. Пропозиція РПР щодо заснування нової трирівневої системи судів з відкриттям прозорих конкурсів на кожну суддівську посаду, сформульована у вигляді перехідних положень до конституційних змін містить лише найважливіші елементи. У разі її підтримки необхідні процедури мають бути визначені законом з урахуванням європейських стандартів.

Дивіться детальніше:

Пояснювальний коментар до пропозиції Реанімаційного пакету реформ щодо оновлення судової системи та суддівського корпусу через зміни до Конституції України

Порівняльна таблиця до проекту закону "Про внесення змін до Конституції України щодо запровадження незалежного судівництва відповідно до європейських стандартів"