Рада суддів зробила ведмежу послугу судам і суспільству
Оприлюднено перелік судових рішень, що будуть включатися до Єдиного державного реєстру судових рішень. Відтепер до реєстру включатимуть не всі судові рішення. На думку заступника голови правління ЦППР Романа Куйбіди, в реєстр не потраплятиме багато важливих рішень. Приховування від громадськості судових рішень не сприятиме авторитету судової влади, а навпаки, ще більше підриватиме до неї суспільну довіру.
На офіційному веб-порталі судової влади (http://court.gov.ua/userfiles/rish4_17_02_12.doc) оприлюднено перелік судових рішень, що будуть включатися до Єдиного державного реєстру судових рішень. Відтепер до реєстру включатимуть не всі судові рішення.
На думку заступника голови правління Центру політико-правових реформ Романа Куйбіди, в реєстр не потраплятиме багато важливих рішень. По-перше, це ухвали вищих спеціалізованих судів щодо допуску або не допуску справ до перегляду у Верховному Суді. Ці ухвали мають вкрай важливе значення для того, щоб зважити перспективи оскарження рішень вищих судів до Верховного Суду.
По-друге, це ухвали Вищого адміністративного суду про повернення позовної заяви, залишення її без розгляду, постановлені у першій і останній інстанції, наприклад, у справах проти Президента або Верховної Ради. «Це зменшуватиме можливості для моніторингу діяльності п’ятої судової палати Вищого адміністративного суду, яка розглядає такі вкрай важливі справи», – вважає Роман Куйбіда.
По-третє, це ухвали, що стосуються відводу суддів, – як про відвід судді, так і про відмову у задоволенні заяви про відвід. Водночас такі ухвали були гарним показником рівня неупередженості суддів.
По-четверте, це постанови судів про надання дозволів на проведення окремих слідчих дій або оперативно-розшукових заходів. Ці постанови стосуються фундаментальних прав людини, таких як: недоторканність житла, таємниця листування, телефонних переговорів тощо. Раніше такі постанови мали включатися з деякою затримкою, щоб не перешкодити самим слідчим діям чи оперативним заходам, але вони все одно ставали доступними для громадського контролю.Заборонили оприлюднювати також ухвали судів про обрання чи скасування запобіжних заходів у кримінальних справах, – наприклад, щодо тримання під вартою. Варто згадати постанову суду про арешт Ю.Тимошенко, яку апеляційний суд відмовився переглядати, оскільки дійшов висновку, що її окремо не можна оскаржувати.
По-п‘яте, закритими стали постанови у більшості справ про адміністративні правопорушення (крім справ про митні та корупційні правопорушення). «Це ускладнить нам моніторинг постанов у справах, які стосуються мирних зібрань. Наприклад, ми не знайдемо в реєстрі постанови про арешт на 15 діб громадських активістів, які роздавали презервативи із зображенням на пакуванні, що нагадує обличчя Президента. Тож не зможемо побачити мотивів, з яких виходив суд, застосовуючи вочевидь непропорційне покарання», – коментує далі Куйбіда. – «Приховування від громадськості усіх цих судових рішень не сприятиме авторитету судової влади, а навпаки, ще більше підриватиме до неї суспільну довіру».
Крім того, чимало інформації у реєстрі не буде актуальною. Наприклад, згідно з переліком, судові накази у цивільних справах включатимуть до реєстру, але ухвали суду першої або апеляційної інстанції про їх зміну чи скасування не повинні включатися.
Нагадаємо, що відповідно до Закону «Про доступ до судових рішень» до реєстру мали включатися усі судові рішення судів загальної юрисдикції. Але 20 жовтня минулого року Верховна Рада змінила це положення, вказавши, що перелік судових рішень, які мають включатися до реєстру, затверджує Рада суддів України. Чимало експертів назвали цей крок законодавця нівелюванням реєстру як засобу громадського контролю за діяльністю судової влади. Раніше реєстр давав можливість відстежувати усі судові рішення у кожній справі, особливо, після того, як ввели єдиний номер у справі для всіх інстанції, що її розглядали. Автори закону переконували, що реєстр став засміченим багатьма неважливими судовими рішеннями, але цю проблемо можна було безболісно вирішити шляхом удосконалення механізмів пошуку судових рішень.
Прес-служба Центру політико-правових реформ
ПОГОДЖЕНО Наказ Державної судової адміністрації України ____________________ № _______ |
ЗАТВЕРДЖЕНО Рішення Ради суддів України
від 17лютого 2012 року № 4 |
Перелік судових рішень судів загальної юрисдикції, що підлягають включенню до Єдиного державного реєстру судових рішень
До Єдиного державного реєстру судових рішень включаються судові рішення, постановлені в порядку кримінального, цивільного, господарського та адміністративного судочинства:
- ухвали судів усіх інстанцій про відкриття (порушення) або відмову у відкритті (порушення) провадження у справі;
- ухвали судів, які можуть бути оскаржені окремо від постановлених за результатами розгляду справи рішень, вироків, ухвал, постанов у випадках та порядку, визначеному процесуальним законом та Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»;
- ухвали про забезпечення позову, заміни виду забезпечення позову або скасування заходів забезпечення позову, зупинення виконання судового рішення;
- судові накази, що видаються судом в порядку наказного провадження, заочні рішення;
- постанови, рішення, вироки судів, крім постанов про надання дозволів на проведення окремих слідчих дій або оперативно-розшукових заходів;
- судові рішення, постановлені за результатами перегляду рішень, вироків, ухвал, постанов,
- ухвали, постановлені за наслідками розгляду заяв щодо рішень третейських судів.
До Єдиного державного реєстру судових рішень також включаються постанови у справах про порушення митних правил та у справах про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення корупційних діянь.