НАЗК не може перевірити фактичні витрати політичних партій: результати звіту про діяльність Агентства за 2 роки
Станом на 1 квітня 2018 р. Національне агентство з питань запобігання корупції виявило 25 порушень партійної звітності, але жодну справу не передало до суду. Також через обмежений ресурс НАЗК не може перевірити реальну відповідність партійних витрат до зафіксованих у звіті. Про це 19 квітня повідомив експерт ЦППР Дмитро Калмиков під час презентації Моніторингового звіту про діяльність НАЗК за 2 роки
Станом на 1 квітня 2018 року Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило 25 фактів порушення порядку фінансування партії чи подання звіту. При цьому жодну таку справу не було передано до суду. Про це 19 квітня повідомив експерт Центру політико-правових реформ Дмитро Калмиков під час презентації Моніторингового звіту про діяльність НАЗК за 2 роки щодо контролю над політичними партіями. Через обмежений ресурс НАЗК не може перевірити реальну відповідність партійних витрат до тих, що зафіксовані у звіті партії.
25% із зареєстрованих партій в Україні взагалі не подає звіти до НАЗК про свою діяльність. Вони вважають, що зручніше взагалі цього не робити, адже покарання або не буде зовсім, або мінімальне. Ті партії, що звіти подають – витрачають сили та додаткові ресурси на це, а інші ігнорують цю вимогу. НАЗК, в свою чергу, не може ефективно контролювати партійні витрати: 20 спеціалістів НАЗК суто фізично не можуть це промоніторити.
Голова НАЗК Олександр Мангул підкреслив, що громадські організації і ЗМІ все більше цікавляться діяльністю НАЗК та політичними звітами партій, тому НАЗК намагається весь час покращувати свою діяльність. «Ми розуміємо, що є багато проблемних питань, є слабкі місця в роботі і законодавстві. Наприклад, до кінця не визначено, що таке статутна діяльність партій. Чи цільове використання коштів – партії досі не розуміють, на що законно можуть їх витрачати». Голова Агентства закликав громадськість до співпраці з НАЗК та наголосив, що Агентство готове до діалогу.
«Проблематика фінансування партій упродовж майбутніх 2-х років буде залишатися топовою темою. Всіх це цікавить, і НАЗК, як і партії, теж має демонструвати прозорість у роботі: всі звіти партій оприлюднені на сайті Агентства, поступово ми будемо заповнювати інформаційний вакуум щодо партійних витрат: тоді кожна людина зможе долучитися до формування дійсно ефективного парламенту», – розповіла Наталія Корчак, член НАЗК.
Представники політичних партій, і зокрема керівник Секретаріату Української Народної Партії та народний депутат попередніх скликань Юрій Ширко зазначив, що НАЗК не треба йти шляхом покарання партій. Щоб запобігти корупції, а не тільки знищувати її наслідки, треба дивитися туди, де гроші витрачаються незаконно: політична реклама, агітація тощо. «Я б хотів вбачати у НАЗК своєрідний аналітичний центр, який би аналізував, де саме є політична корупція, і як їй запобігти», – сказав Ширко.
Додаткова інформація: всі статистичні дані можна отримати з Моніторингового звіту щодо діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції в частині забезпечення законності та прозорості політичних фінансів (станом на 1 квітня 2018 року).