Наміри депутатів скасувати недоторканність є популістськими – коментар Ярини Журби
До парламентських виборів депутати не раз повертатимуться до питання скасування недоторканності, оскільки це цікавить електорат, однак навряд чи буде ухвалене хоч якесь рішення.
До парламентських виборів депутати не раз повертатимуться до питання скасування недоторканності, оскільки це цікавить електорат, однак навряд чи буде ухвалене хоч якесь рішення.
Про це заявила експерт Центру політико-правових реформ Ярина Журба, коментуючи Німецькій хвилі рішення ВР відкласти розгляд опозиційного законопроекту №10530 про внесення змін до Конституції України щодо зняття недоторканності з нардепів, суддів і Президента.
Як відомо, Верховна Рада відклала до 20 червня 2012 року розгляд питання про зняття недоторканності з Президента, депутатів та інших посадових осіб мотивуючи тим, що опозиційний законопроект ще не розглянув профільний комітет.
Експерт вважає наміри депутатів популістськими. «Про обмеження недоторканності депутати згадують лише перед виборами», – прокоментувала Ярина Журба. Вона переконана: якби опозиція чи парламентська більшість справді мала серйозні наміри, то апелювали б до своїх передвиборчих програм, де ще раніше обіцяли виборцям скасувати недоторканність політиків та чиновників. Цей пункт є у попередній передвиборчій програмі БЮТ, Блоку Литвина й НУ-НС. «Якщо опозиція хотіла просунути скасування недоторканності, то просунула б. Шляхи для цього є», – впевнена експерт.
20 жовтня 2009 р. парламент направив до Конституційного Суду законопроект “Про внесення змін до Конституції України” (щодо гарантії недоторканності для окремих посадових осіб) № 3251, яким передбачалося обмеження як депутатської, так і президентської недоторканності.
1 квітня 2010 р. Конституційний суд України розглянув відповідний проект закону і визнав запропоновані зміни до Конституції конституційними в частині обмеження депутатської недоторканності, але відхилив обмеження президентської недоторканності.
«Перед тим депутати мають внести зміни до законопроекту відповідно до рішення Конституційного суду, який ще 2010 року визнав конституційним обмеження депутатської недоторканності та неконституційним скасування президентської недоторканності, – пояснює Ярина Журба. – Пісял цього депутати мають встигнути проголосувати на цій сесії за скасування своїх привілеїв, а відтак повторно голосувати за зміни до конституції на наступній сесії».
Нагадаємо, заяви щодо зняття недоторканності можновладців в Україні звучать не вперше. Обіцянка скасувати депутатську недоторканність активно мусувалася партією “Наша Україна” під час передвиборчої кампанії в 2007 році. Тодішній Президент України Віктор Ющенко підтримував і всіляко рекламував цю ідею своєї партії. На той час опозиційна Партія Регіонів пропонувала піти далі і скасувати недоторканність Президента і суддів, по суті, передбачаючи ініціативи теперішньої опозиції.
Прес-служба Центру політико-правових реформ