preloader

Що вас цікавить?

Микола Хавронюк: Для протидії корупції потрібні викриття її проявів

14.11.2012
Запобігання корупції /
Практика запобігання і протидії корупції

Цими днями у Бразилії відбулась 15-та Міжнародна антикорупційна конференція. Перемогу здобула антикорупційна технологічна новинка, представлена українським офісом Transparency International. Та чи зможе вона подолати корупцію у сфері медицини – коментує Микола Хавронюк


Цими днями у Бразилії відбулась 15-та Міжнародна антикорупційна конференція. Вперше на ній реалізовано ініціативу Hackathon, спрямовану на створення інформаційних технологій для протидії корупції.

Про це повідомляє Німецька хвиля.

Цього року на Хакатоні (Hackathon) перемогу здобула технологічна новинка, представлена українським офісом Transparency International. Йдеться про веб-сайт, що сприятиме протидії корупції у медичній сфері, розповіла у розмові з DW Олена Кіфенко, яка очолює міжнародний відділ Transparency International в Україні.

Вибір саме медичної галузі представник ТІ-Україна пояснила тим, що вона є однією з найважливіших для суспільства, тож питання моральності та корупції у ній стосуються чи не кожного і є надзвичайно гострими. За словами Кіфенко, корупція в медичній сфері є в Україні загальноприйнятим явищем і не розглядається як щось аморальне. “Ми хочемо змінити цю парадигму шляхом визначення чесних та некорумпованих лікарів та медичних закладів”, – наголосила представник ТІ-Україна.

Розробники антикорупційного веб-сайту не викриватимуть лікарів-хабарників. Навпаки, представники Transparency International з України наповнюватимуть сторінку тільки позитивним змістом.

Інформація на веб-сайті із доменом aybolit.in.ua збиратиметься від користувачів таких соціальних мереж, як Facebook, Twitter чи “В контакте”. Єдина умова розробників сайту з Transparency International – реєстрація авторів повідомлень з метою уникнення спаму.

Про покарання не йдеться

Водночас експерт Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк вважає, що для протидії корупції ефекту від винятково позитивної інформації на сайті буде замало. “Писати про лікарів, які не беруть хабарів, означає підкреслити, що такі лікарі – лише виняток із загального правила. Те, що особа не бере хабарі – не є її геройським вчинком”.

Вчений-криміналіст Хавронюк переконаний, що більш ефективним було б створення спеціального сайту з поданням інформації про конкретні факти корупції, де б вона зберігалася і відшукувалася за різними категоріями – сферою, установою чи посадовою особою-хабарником.

Микола Хавронюк переконаний, що такі громадські ініціативи вітаються, але самі по собі недостатні для активної протидії корупції.

“Антикорупційні конвенції, керівні принципи боротьби з корупцією постійно і активно натякають на те, що без участі громадськості зниження рівня корупції не досягти. Проте зусилля громадських організацій не об’єднані, не сконцентровані на больових точках корупції. Кожен б’є туди, куди вважає за необхідне – від цього корупційна пухлина похитується і росте, як росла”, – зауважує експерт з Центру політико-правових реформ.

Фото – Німецька хвиля та ЦППР