preloader

Що вас цікавить?

«Кожну реформу варто оцінювати, зважаючи на рівень її імплементації», – Роман Куйбіда

29.01.2020
Судівництво /
Судова реформа

Результати півроку реформ нової влади обговорили під час круглого столу «Чи стане 2020-й роком успішних реформ?», організованому Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.


Результати півроку реформ нової влади обговорили під час круглого столу «Чи стане 2020-й роком успішних реформ?», організованому Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

У заході взяв участь заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда, який поділився своєю думкою з приводу останніх змін у судовій системі.

«Кожну реформу варто оцінювати, зважаючи на рівень її імплементації», – акцентував експерт та детальніше зупинився на змінах у суддівському врядуванні, які стартували восени минулого року, ознаменувавши новий виток судової реформи.

Так, законом передбачено перезавантаження Вищої кваліфікації комісії суддів, а також часткове очищення Вищої ради правосуддя за допомогою новоствореного органу – Комісії з доброчесності та етики. В обох процесах вагому роль відведено міжнародним експертам за прикладом формування Вищого антикорупційного суду.

Проте, зауважує фахівець, імплементацію закону покладено на саму Вищу раду правосуддя, яка робить усе, щоб знівелювати механізм участі міжнародників у цих процесах. У першому випадку Вища кваліфікаційна комісію суддів припинила роботу, але нова досі не сформована. Причина цього – правила конкурсу, виписані ВРП таким чином, що роллю міжнародників у відборі можна легко зманіпулювати. Відповідно, останні не делегують своїх представників для проведення конкурсу. Натомість до Комісії з доброчесності та етики міжнародна комісія своїх кандидатів делегувала, про ВРП її не формує.

«Заздалегідь було зрозуміло, що Вища рада правосуддя не стане драйвером реформ, проте, на жаль, саме на неї покладено її імплементацію. Тому й не дивно, що багато експертів критикують реформу та називають невдалою», – підсумував експерт.

Трансляцію можна переглянути за посиланням.

Круглий стіл організовано Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» USAID/ENGAGE, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.