Концепція проєкту Закону України
“Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо проведення конкурсного відбору суддів Конституційного Суду України”
Відповідно до Конституції України Президент України, Верховна Рада України та з’їзд суддів України призначають по шість суддів Конституційного Суду України (далі – КСУ), однак відбір кандидатур на посаду судді КСУ здійснюється на конкурсних засадах у визначеному законом порядку.
У Законі України “Про Конституційний Суд України” необхідно передбачити єдину процедуру конкурсного відбору для всіх кандидатів на посаду судді КСУ, незалежно від суб’єкта їх призначення.
Надалі в разі відкриття вакансії у Спеціальній кваліфікаційній комісії, остання самостійно призначає нового члена Комісії (за принципом кооптації).
Засідання Спеціальної кваліфікаційної комісії є повноважним, якщо на ньому присутні не менше 7 її членів (засідання можуть відбуватися й онлайн). Рішення Спеціальної кваліфікаційної комісії приймається щонайменше двома третинами членів Спеціальної кваліфікаційної комісії.
Загальний строк проведення конкурсного відбору на посаду судді Конституційного Суду становить два місяці.
Результатом проведення конкурсу є складений Спеціальною кваліфікаційною комісією список кандидатур, рекомендованих для призначення на посаду судді Конституційного Суду, який підлягає оприлюдненню. Суб’єкт призначення суддів КСУ призначає на посаду судді КСУ будь-яку кандидатуру з підготовленого Спеціальної кваліфікаційною комісією та офіційно оприлюдненого списку. Особа, рекомендована для призначення на посаду судді КСУ, може бути призначена на посаду судді КСУ в межах 5 років з дня офіційного оприлюднення списку. Якщо особа, рекомендована для призначення на посаду судді КСУ, не була призначена протягом цього строку, вона має право повторної участі у конкурсі на посаду судді КСУ.
Конституційний суд України
Аналітичний матеріал підготовлено в межах проєкту "Налагодження громадсько-парламентської взаємодії у конституційному процесі", що реалізується Центром політико-правових реформ у межах Програми USAID РАДА, що виконується Фондом Східна Європа, за участі експертів Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN у межах Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).