preloader

Що вас цікавить?

Конституція: крізь пісок і музику

05.07.2016
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

У день  народження Основного Закону України в Національній філармонії відбувся благодійний концерт-перформанс «Хроніка. КонституціЯ», який ініціювала громадськість. Це дійство, в якому поєдналися пісочне шоу та класична музика, було уособленням того, що Конституція — це жива, близька кожній людині книга.
 


У день  народження Основного Закону України в Національній філармонії відбувся благодійний концерт-перформанс «Хроніка. КонституціЯ», який ініціювала громадськість. Це дійство, в якому поєдналися пісочне шоу та класична музика, було уособленням того, що Конституція — це жива, близька кожній людині книга.
Двадцятирічна історія творення головного закону країни пронеслася перед глядачами калейдоскопом яскравих пісочних ескізів, які створила Тетяна Галіцина під музику драматичного струнного квартету №8 у перекладі для оркестру Дмитра Шостаковича. Перші щемливі інтонації, з яких була зіткана лірична повільна частина твору Largo, вдало поєдналися з ілюстрацією народження Основного Закону, коли 5 червня 1995 року український парламент і Президент підписали Конституційний договір, що впродовж року слугував головним законом держави. «Саме в статті першій цього документа вперше було проголошено: в Україні визнається і діє принцип верховенства права, відповідно до якого відбувся поділ влади», — зауважив тогочасний міністр юстиції Сергій Головатий.
Несподіваний вихор емоцій бурхливого танцю в другій частині Allegro molto Шостаковича та поява нових пісочних образів — книги й державних символів України — знаменували народження Конституції України. «Таким чином наш народ, який представляють парламентарії, поставив крапку у справі державного самовизначення», — зазначив один із її авторів Володимир Шаповал.
Сповнена іронії та жалю тема третьої частини музичного твору ознаменувала новий етап в існуванні Конституції, коли вона зазнала чимало сумнівних змін. «Переконуючи у необхідності внесення їх для удосконалення організації державної влади, 8 грудня 2004 року політики з різних таборів цинічно використали цей інструмент для задоволення своїх інтересів: тодішня влада задля обмеження повноважень Президента України, вибори якого вони програли, а опозиція — для зміни закону про вибори, аби гарантовано перемогти на повторному голосуванні другого туру президентських перегонів», — додав голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко. А нагадав глядачам про ті часи образ вітрильника, який несло  морем під час шторму з купкою можновладців на борту. По собі він залишав уламки дерев і плотів, на яких з останніх сил тримаються прості люди.
«Конституційний переворот» Януковича від 30 вересня 2010 року, який, за свідченнями судді Конституційного Суду України Віктора Шишкіна, призвів до того, що антиукраїнські сили на підставі тексту Конституції 1996 року встановили олігархічно-авторитарне президентство, символізував образ чорного отруйного павука.
Кульмінацією концерту став пісочний ескіз у вигляді паростка, який під час просвітленого звучання останньої частини класичного музичного твору перетворився на Дерево українського роду. Все це нагадувало про перемогу Революції гідності, завдяки якій ми повернулися до редакції Конституції 2004 року.
На завершення прозвучала «Молитва за Україну» Миколи Лисенка у виконанні Олександра Чувпила. «Велика боротьба у нас ще попереду. Це відображають нинішні події: Крим, схід і загалом ставлення влади до Конституції. Тож боротьба триває», — заявила автор проекту, експерт ЦППР Юлія Кириченко. І додала, що ініціювала збір коштів для розробки та видання до 1 вересня 2016 року підручника «Конституція для першокласників». Тому що поважне ставлення до Основного Закону країни слід виховувати з дитинства.

Олександра ШУТКО 
для «Урядового кур’єра»

Повний текст тут: http://ukurier.gov.ua/uk/news/konstituciya-kriz-pisok-i-muziku/