Конституційний Суд законсервував проблеми в судовій владі. Виграють олігархи, суспільство – у програші (оновлено)
З'явилася інформація про ухвалення КСУ рішення за поданням Верховного Суду щодо Закону № 193–IX (так званої "судової реформи Президента Зеленського").
Подія
11 березня ввечері секретаріат Конституційного Суду повідомив про ухвалення Конституційним Судом рішення за поданням Верховного Суду щодо Закону № 193–IX (так звана «судова реформа Президента Володимира Зеленського»).
Конституційний Суд визнав неконституційними положення, якими:
- скорочено склад Верховного Суду;
- зменшено заробітну плату суддів Верховного Суду;
- запроваджено новий підхід до формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів (без обов’язкової «суддівської квоти»);
- запроваджено Комісію з питань доброчесності та етики, уповноважену ініціювати звільнення членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Вищої ради правосуддя та Верховного Суду;
- зменшено строки повідомлення судді та скаржника про засідання у їхній дисциплінарній справі, запроваджено можливість розгляду дисциплінарної справи за відсутності належно повідомленого судді, а також запроваджено право самостійного ініціювання дисциплінарної справи щодо судді членами Вищої ради правосуддя і дисциплінарними органами.
Також Конституційний Суд рекомендував Верховній Раді невідкладно привести положення законодавства України у відповідність до цього Рішення.
Раніше Центр політико-правових реформ надав Конституційному Суду висновок у цій справі, де зазначив про неконституційність лише положень про скорочення Верховного Суду.
Коментар ЦППР
Більшість положень «судової реформи Зеленського» визнані неконституційними. Фактично без негативної оцінки залишилося лише положення про припинення повноважень попереднього складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів та про конкурсну комісію для формування її нового складу.
Інформацію про рішення Конституційного Суду та його можливі наслідки прокоментував заступник голови правління Центру політико-правових реформи Роман Куйбіда:
«Фінальну оцінку рішенню Конституційного Суду можна буде дати лише після оприлюднення його повного тексту. Однак уже тепер зрозуміло, що воно матиме негативні наслідки для економіки та добробуту людей.
Це рішення вкотре здорожує для суспільства функціонування й так неефективної судової системи. Менш як місяць тому Конституційний Суд постановив значно підвищити довічне грошове забезпечення близько 3,5 тис. суддів у відставці. Тепер нове рішення Конституційного Суду призведе до зростання зарплати суддів Верховного Суду і Конституційного Суду, а відповідно, і виплат суддям цих судів, що вийшли у відставку. Якщо зараз суддівська винагорода судді Верховного Суду може становити від 180 до 318 тис. грн. щомісяця, то після рішення Конституційного Суду – від 245 до 386 тис. грн. на місяць. Не меншими стануть і зарплати суддів Конституційного Суду.
В Україні судді Верховного Суду отримують суддівську винагороду на рівні найбільш заможних держав Європи (навіть більшу, ніж у Німеччині), тоді як рівень середньої заробітної плати є найнижчим. Суддівська винагорода суддів Верховного та Конституційного Судів у 22-35 разів перевищує середню заробітну плату в Україні (приблизно 11 тис. грн на місяць). Тоді як у країнах Ради Європи цей розрив не перевищує 8 разів (Вірменія, Румунія), а у справді розвинутих державах він значно менший. Також зросте розрив між винагородою суддів Верховного та Конституційного Судів і винагородою суддів нижчих судів».
Повний юридичний аналіз тексту рішення див. за посиланням.