preloader

Що вас цікавить?

Конституційна асамблея спершу має з’ясувати причини невиконання чинної Конституції – Ігор Коліушко

02.07.2012
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

Ідея створення робочого органу для підготовки конституційної реформи виникла вже давно після відповідних рекомендацій Парламентської асамблеї Ради Європи.


Ідея створення робочого органу для підготовки конституційної реформи виникла вже давно після відповідних рекомендацій Парламентської асамблеї Ради Європи. Президент України назвав його Конституційною асамблеєю, і цим, можливо, ввів когось в оману. Оскільки, як правило, так називалися представницькі органи установчої влади, а в даному випадку мова йде про консультативно-дорадчий орган при Президентові України.

Про це у коментарі Gazeta.Ua сказав експерт, голова Правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, розповідаючи про результати першого засідання Конституційної асамблеї.

“Ще в кінці 2010 року було рішення ПАРЄ, в якому Україні рекомендувалося у зв’язку з неправовим рішенням Конституційного суду щодо зміни Конституції вирішити проблему оновлення Конституції відповідно до положень самого Основного закону, тобто продовжити і завершити конституційну реформу”, – розповів він.

Коліушко додав: “Це була рекомендація ПАРЄ. З теоретичної точки зору, це абсолютно правильна пропозиція, якщо над Конституцією відбулася якась наруга: спочатку спотворили її розуміння, застосування, потім внесли зміни, потім скасували ці зміни у неправомірний спосіб”.

Щоб виправити цю ситуацію, і була створена Конституційна асамблея, переконаний експерт. “Щоб відновити легітимність, дієвість Конституції, треба її у легітимний спосіб обговорити, внести зміни, уточнення. Іншого способу немає”, – пояснив він.

Водночас у коментарі агентству «Укрінформ» Ігор Коліушко зазначив, що Конституційна асамблея має розпочати свою роботу з аналізу стану реалізації чинної Конституції та з’ясування причин невиконання тих чи інших її положень.

“Спочатку треба розібратися з тим, що у нас виконується, що не виконується і чому не виконується. Бо якщо в нас влада демонструє небажання виконувати Конституцію в принципі, тоді немає значення, що написано в Основному Законі. А якщо вона не виконує, тому що не може виконати якихось приписів, бо вони конфліктно сформульовані або якось там життя змінилося за час існування Конституції, тоді інша справа, тоді треба обговорювати зміни до неї”, – сказав І.Коліушко.

Він додав, що є “різні приклади, і одне, й друге має місце”, а тому Конституційна асамблея має стати майданчиком для ґрунтовного діалогу щодо стану реалізації чинної Конституції між науковцями, експертами з громадського сектору, політиками, тобто всіма, хто причетний до проблеми конституціоналізму.

“Якби в результаті такого діалогу нам вдалося підготувати якийсь аналог того, що у західних країнах називають “Зеленою книгою”, тобто документ, який окреслює проблему в тій сфері, яка виноситься на реформування, я думаю, це був би добрий початок для роботи такого консультативно-дорадчого органу”, – вважає експерт.

На його думку, потім цей документ мав би бути широко обговорений з громадськістю і вже за його результатами можна було б писати наступний, який містив би різноманітні альтернативи вирішення проблем, узгоджених у першій книзі. Саме таким чином, тобто поетапно, слід наближатися до конституційної реформи, зазначив Коліушко.

“Якщо така організація діяльності буде запроваджена, я вважатиму це дуже корисною роботою. Це буде досить тривалий процес, але поспішати нема куди. Конституційна реформа має сенс тоді, коли вона з розумінням сприймається більшістю громадян країни. Якщо хтось буде робити спробу швиденько щось написати у кабінеті і всім це накинути, толку від цього не буде”, – переконаний голова правління Центру політико-правових реформ.

Водночас, за його словами, зараз неможливо передбачати, якого масштабу будуть підготовлені зміни до Конституції.

“Немає жодних  передбачень, бо ніхто ще не виступав. Я не знаю, які існують думки членів Конституційної асамблеї. З 95 членів я знаю думки на більше десятка, – підкреслив він. – Для цього цей майданчик  і створений, щоб власне відбулися дебати, обговорення, сформулювали своє бачення. Тоді можна вже буде говорити, які пропозиції і скільки їх підтримують, які шанси прийняти  те, чи інше рішення. Ще не було жодного суттєвого обговорення”.

Нагадаємо, що 20 червня відбулося перше засідання створеної Президентом Віктором Януковичем 17 травня Конституційної асамблеї, яка є спеціальний допоміжним органом з метою напрацювання пропозицій щодо змін до Конституції України. До складу асамблеї увійшло 94 особи, серед яких представники від депутатських фракцій і груп у парламенті, політичних партій, Національної академії наук і національних галузевих академій, наукових установ і вищих навчальних закладів, профільних громадських організацій і незалежних експертно-аналітичних центрів, зокрема і Центру політико-правових реформ. Головою асамблеї призначено Президента України Леоніда Кравчука (1991-94рр.).


Прес-служба Центру політико-правових реформ