Громадськість обговорила проект змін до Конституції України щодо децентралізації влади та реформи місцевого самоврядування
12 червня в Києві відбувся круглий стіл «Конституційна реформа: децентралізація влади та зміцнення місцевого самоврядування. Ризики та загрози»
12 червня в Києві відбувся круглий стіл «Конституційна реформа: децентралізація влади та зміцнення місцевого самоврядування. Ризики та загрози».
Захід організовано Центром політико-правових реформ та Інститутом громадянського суспільства, підтримано Громадською ініціативою «Реанімаційний пакет реформ». В заході взяли участь представники громадськості, науковці та громадські експерти з питань місцевого самоврядування, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, а також представники асоціацій органів місцевого самоврядування.
У своєму виступі на круглому столі Ігор Коліушко, Голова правління Центру політико-правових реформ, особливо наголосив на необхідності створення чіткої системи державного контролю за законністю діяльності органів місцевого самоврядування через місцеві державні адміністрації.
Це пов’язано з ризиком «феодалізації» громад через отримання ними значних повноважень. Також, децентралізація повноважень на рівень громад не означатиме втрату державою контролю за якістю обслуговування громадян органами місцевого самоврядування. Верховна Рада України законами повинна встановлювати стандарти якості надання публічних послуг, які будуть обов’язковими для органів місцевого самоврядування.
Анатолій Ткачук, радник Віце-прем’єр-міністра та Міністра з регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, презентував проект змін до Конституції України, розроблений групою науковців та громадських експертів (порівняльна таблиця з пропонованими громадськістю та Тимчасовою спеціальною комісією Верховної Ради України з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції України).
Запропоновані зміни мають на меті визначити чітку систему адміністративно-територіального устрою України, визначити систему органів місцевого самоврядування та органів місцевої виконавчої влади на всіх рівнях та позбавити місцеві державні адміністрації невластивих їм функцій. Анатолій Ткачук у своєму виступі здійснив огляд основних пропонованих змін до Конституції для децентралізації та реформи місцевого самоврядування (презентація). Анатолій Ткачук зазначив, що Конституція України також містить шляхи для проведення реформи місцевого самоврядування та децентралізації і без змін до тексту Конституції, якщо ініціатива громадськості та влади провести конституційну реформу не буде втілена.
Наталія Сидоренко, молодший науковий співробітник кафедри управління Сумського державного університету, у своїй доповіді розкрила врегулювання питань щодо міжнародної співпраці органів місцевого самоврядування (презентація). Адже міжнародна співпраця органів місцевого самоврядування є важливим аспектом європейської інтеграції України, якому бракує правових механізмів для повноцінного застосування.
В ході дискусії учасники круглого столу наголошували на необхідності широкого суспільного діалогу щодо конституційних змін, проведенні децентралізації влади в Україні та посиленні місцевого самоврядування.
Круглий стіл відбувся за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду в межах проекту «Реформа публічної адміністрації в Вишеградських країнах: уроки для України та Білорусі».