Громадські діячі ініціюють конституційне подання щодо неконституційності закону про референдум
Експерти-правники обговорили головні ризики закону «Про всеукраїнський референдум» та оприлюднили тези конституційного подання щодо неконституційності закону про референдум, яке разом з відкритим зверненням буде надіслано до народних депутатів України, Президента та Уповноваженого ВРУ з прав людини з вимогою виступити суб’єктами відповідного подання.
10 грудня 2012 року Києві відбулася прес-конференція “Громадські діячі ініціюють конституційне подання щодо неконституційності закону про референдум”. Під час заходу експерти-правники обговорили головні ризики закону «Про всеукраїнський референдум» та оприлюднили тези конституційного подання щодо неконституційності закону про референдум, яке разом з відкритим зверненням буде надіслано до народних депутатів України, Президента та Уповноваженого ВРУ з прав людини з вимогою виступити суб’єктами відповідного подання.
Керівник Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко заявив: «Закон про референдум суперечить європейським стандартам організацій та проведення референдумів і в разі його застосування може завдати шкоди конституціоналізму та правовій системі України”.
На думку Ігоря Коліушка, у законі “Про всеукраїнський референдум”, є низка положень, що не відповідають Конституції України. Насамперед це – положення про можливість внесення змін і навіть прийняття в новій редакції Конституції України на референдумі без участі Верховної Ради чи Конституційного суду. Це цілком суперечить нормам 13 розділу Конституції України. Друга проблема — закон передбачає прийняття нової Конституції на референдумі, але ніяким чином не регулює порядок його підготовки. А тому референдум може бути маніпулятивним.
“Не врегульовано, що саме повинні розповісти людям про законопроект, який виноситься на референдум. Тобто хтось щось покаже, чи не покаже, президент проголосить референдум. А люди можуть толком не знати, за що голосують”, – заявив Ігор Коліушко.
Суддя Конституційного Суду у відставці, доктор юридичних наук, професор Микола Козюбра наголосив на необхідності внесення подання до Конституційного Суду України щодо неконституційності закону про референдум, а також на важливості залучення громадськості та журналістів до цього процесу, задля створення резонансу в суспільстві.
Експерт зазначив, що цей закон порушує збалансованість прямої та представницької демократії, значно знижує роль парламенту та вилучає з законотворчого процесу Конституційний Суд України.
Голова Правління Центру соціологічних та політологічних досліджень “Соціовимір” Сергій Таран зазначив, що цей закон має 5 основних загроз. Зокрема, це зниження ролі парламенту, відсутність гарантій чесного підрахунку голосів та процесу формулювання питань, які виносяться на референдум, використання референдуму як політтехнології, посилення популізму в Україні та зниження міжнародного авторитету країни.
«Подальше зниження ролі парламенту в житті країни є одним із можливих наслідків цього закону. У нас зараз і так парламент не відіграє достатньої ролі в суспільстві, і за умов достатньо сильної президентської влади втрачається абсолютно будь-який баланс конституційної практики України», – сказав Сергій Таран.
За результатами прес-конференції було підготовлено звернення громадськості щодо неконституційності Закону України «Про всеукраїнський референдум», яке буде надіслано до народних депутатів України, Президента та Уповноваженого ВРУ з прав людини з вимогою виступити суб’єктами відповідного подання.
Фотогалерею із прес-конференції можна переглянути на Фейсбук-сторінці ЦППР.
Прес-служба Центру політико-правових реформ