Експерти ЦППР ознайомили координаторів «Інституту «Республіка» з тонкощами конституційного процесу
Тренінг відбувся 13 листопада в Києві.
13 листопада експерти Центру політико-правових реформ навчали особливостей конституційного процесу в Україні координаторів ВГО «Інститут «Республіка».
У перший день роботи Верховної Ради України нового скликання Президент України подав вісім законопроектів про внесення змін до Конституції України. Один з них – про скасування депутатської незалежності – уже став законом, інші отримали або ще чекають на висновок від Конституційного Суду України.
Експерти Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, Юлія Кириченко та Олександр Марусяк розповіли про процедуру внесення змін до Конституції в Україні та зміни, які вносилися до неї, починаючи з 1991 року.
Детальніше тренери зупинилися на кожному із законопроектів, поданих Президентом, охарактеризувавши пропоновані зміни, а також переваги або загрози, що можуть виникнути після їхнього ухвалення.
Зокрема, йшлося про такі документи:
- Проект Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії)» №1013
- Проект Закону «Про внесення змін до статті 106 Конституції України (щодо закріплення повноважень Президента України утворювати незалежні регуляторні органи, Національне антикорупційне бюро України, призначати на посади та звільняти з посад Директора Національного антикорупційного бюро України і Директора Державного бюро розслідувань) №1014
- Проект Закону «Про внесення змін до статті 93 Конституції України (щодо законодавчої ініціативи народу)» №1015
- Проект Закону «Про внесення змін до статей 85 та 101 Конституції України (щодо уповноважених Верховної Ради України)» №1016
- Проект Закону «Про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи)» №1017
- Проект Закону «Про внесення змін до статті 81 Конституції України (щодо додаткових підстав дострокового припинення повноважень народного депутата України)» №1027
- Проект Закону «Про внесення зміни до статті 85 Конституції України (щодо консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів Верховної Ради України)» №1028
Під час обговорення також торкнулися питання доцільності внесення змін до Конституції окремими законами, адже, на переконання експертів ЦППР, змінювати Конституцію варто через комплексне бачення конституційної реформи, а не точкові ініціативи.
Окрім того, учасники тренінгу виконали практичне завдання, проаналізувавши запропоновані законопроекти та підготувавши власні рекомендації до них.
У листопаді 2019 – лютому 2020 року координатори ВГО «Інститут «Республіка», які пройшли навчання, будуть залучені до проведення публічних форумів «Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами» в щонайменше 10 містах по всій Україні. За задумом організаторів, такі форуми сприятимуть відкритому інклюзивному діалогу з громадянами про конституційний процес в Україні, підвищенню обізнаності громадян з конституційною реформою та побудові діалогу між громадянами, політичними партіями, обраними особами та експертним середовищем.
Перший форум відбудеться 18 листопада у Львові.
Нагадаємо, експерти Центру політико-правових реформ уже неодноразово аналізували законодавчі ініціативи Президента про внесення змін до Конституції України.
Зокрема, радимо ознайомитися з такими матеріалами:
- Аналітичний огляд нових конституційних ініціатив від Центру політико-правових реформ
- Політичний аналіз
- Висновок про відповідність статтям 157 і 158 Конституції України законопроекту № 1015
- Гра на «посилення»: що насправді ховається за президентськими змінами до Конституції
- A weaker Ukrainian parliament and de facto presidential system? Zelensky’s constitutional reform initiatives
Тренінг провели Національний Демократичний Інститут у співпраці з Інститутом “Республіка”, Центром політико-правових реформ за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).