preloader

Що вас цікавить?

Ефективність нового КПК залежатиме від практики його впровадження – коментар О.Банчука

12.04.2012
Кримінальна юстиція /
Кримінальний процес

Експерт ЦППР Олександ Банчук у низці ЗМІ надав оцінку перспективам нового КПК у разі його ухвалення Верховною Радою.


Новий Кримінально-процесуальний кодекс, внесений на розгляд Верховної Ради Президентом України Віктором Януковичем, у разі його прийняття, стане значним кроком у розбудові правової держави в Україні.

Таку думку висловив юрист, член робочої групи з розробки КПК (2006-2009 роки), експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук в ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV.

«Європейський суд з прав людини констатує в сотнях рішень, що у нас ганебна система кримінальної юстиції, і це правда. Навіть якщо буде покращення на один відсоток, я думаю, треба підтримувати цей проект [нового КПК]», – сказав експерт.

При цьому він зауважив, що аналіз тексту проекту дає підстави вважати, що це «радикальний крок вперед».

Водночас, на думку О. Банчука, те, наскільки цей крок буде реформаторським, залежить від практики його впровадження.

«Для того, щоб практика відповідала тексту і закладеним ідеям, потрібно одночасно, – чого не робить влада, – реформувати прокуратуру, міліцію і адвокатуру, треба правильно реалізувати закон про безоплатну правову допомогу», – зауважив експерт.

Зокрема, як зазначив О.Банчук на  Радіо Свобода, зараз на розгляді Венеціанської комісії перебуває законопроект про прокуратуру: «15-16 червня ми отримаємо її висновок. Чи захоче влада брати цей законопроект, який, я сподіваюся, матиме позитивний висновок?».

На його думку, наступним кроком, який мав би впроваджуватися одночасно з КПК, повинен стати закон про адвокатуру. «В Адміністрації Президента обіцяють, що він буде. Третє – це ефективна і правильна реалізація закону про безоплатну правову допомогу. І четверте – це нова редакція закону «Про судоустрій і статус суддів» – після висновку Венеціанської комісії», – заявив О.Банчук.

Крім того, експерт звернув увагу на те, що основну масу усіх злочинів розслідуватимуть органи поліції. «Без цього органу також неможливо говорити про підвищення якості слідчих. Ми маємо побудувати нову систему поліції за європейськими стандартами, а про це навіть розмови не ведуться», – зауважив він.

Недоліком нового проекту КПК, за словами О. Банчука, є його половинчастість у положеннях: «Це суміш англо-американської системи, змагальної системи, де є рівні сторони, і… нашої пострадянської або радянської системи». На думку експерта, влада не змогла прийняти єдину модель, щоб потім послідовно її реалізовувати.

*******

  • Переглянути повну стенограму телепередачі «Свобода слова» з Андрієм Куликовим, присвячену обговоренню проекту Кримінально-процесуального кодексу
  • Прослухати дискусію на Радіо «Свобода» на тему: «Що очікувати від нового КПК простому українцю?» за участю експерта Центру політико-правових реформ Олександра Банчука та народного депутата Романа Зварича (НУНС)  або перечитати її 
  • Ознайомитись із матеріалами прес-конференції на тему: «Новий КПК: між молотом і ковадлом», яка відбулася в інтернет-виданні «Обозреватель» за участі експерта Центру політико-правових реформ Олександра Банчука та голови правління МГО «Міжнародна Ліга захисту прав громадян» Едуарда Багірова