preloader

Що вас цікавить?

До яких проблем потрібно прикласти судовий подорожник? Викриття журналістів у регіонах

14.07.2015
Загальні новини /
Новини ЦППР

На конкурс журналістських розслідувань "Судовий подорожник" у регіонах надійшло 18 робіт від 10 авторів зі Львова, Дніпропетровська, Вінниці, Харкова, Миколаєва та Тернополя. Усі вони про те, як живуть та працюють українські судді. Центр політико-правових реформ як інформаційний партнер конкурсу представляє ці роботи


На конкурс журналістських розслідувань "Судовий подорожник" у регіонах надійшло 18 робіт від 10 авторів зі Львова, Дніпропетровська, Вінниці, Харкова, Миколаєва та Тернополя. Усі вони про те, як живуть та працюють українські судді. Центр політико-правових реформ як інформаційний партнер конкурсу представляє ці роботи.

Номінація "Відеоробота"

Журналіст програми «Люстратор 7.62» каналу 2+2 Олексій Лахненко надіслав дві свої відеороботи «Як живуть судді, та хто їх кришує» і «Нерівний двобій маленької людини проти системи». У них йдеться про те, як Фаліс Сагіров за критику судді Жовтневого райсуду Дніпропетровська Артема Браги, що зірвалася з його вуст під час судового засідання, може опинитися за ґра́тами. Адже міліція та прокуратура сприяє цьому, безпідставно звинувачуючи чоловіка у тому, що він нібито погрожував фізичною розправою судді та його родині.

"Відеоробота" вінницької журналістки 34-каналу Ірини Мороз «П’ять з половиною років тюрми за злочин, якого не скоював» про боязнь дніпропетровських суддів виносити виправдувальний вирок. Їм легше засудити невинувату, у чому впевнені свідки, людину на догоду прокуратурі та слідству.

Львівська журналістка каналу ZIK Оксана Щобак у відеороботах «Люстрація суддів без звільнень» та «Очищення суддів» розповідає про те, чому результати люстрації у суддівському корпусі відсутні. На додаток вона ще й узяла інтерв’ю з цього приводу в ув’язненого судді-засівальника Ігоря Зварича прямо у Менській колонії, де він відбуває покарання. За його словами, усі судді перебувають на короткому повідку влади. Тому їх слід терміново переобрати.

Рекордсменом з кількості надісланих на конкурс робіт став львівський журналіст каналу ZIK, автор програми «Брат за брата» Тарас Зозулінський. Відеороботу «Суддя Качмар» він присвятив чималим статкам родини львівського судді Володимира Качмаря, які ним не задекларовані. З цього приводу журналіст направив запит до Міністерства юстиції. Але там чомусь не виявили порушень та підстав для його люстрації на вимогу закону «Про очищення влади».

Наступний сюжетпід назвою «Як люди вмантіях відбирають майно громади» про «законний віджим у громади житла» львівськими суддями. Адже їм недостатньо квартир, виданих державою. Тому вони намагаються поліпшити свої житлові умови, відбираючи через суд у тисяч нужденних львів’ян, які роками стоять у квартирних чергах, комунальні квартири.

Відеоробота «Чому люди в мантіях своїх не “здають”, а гроші – “слугам Феміди” не пахнуть» присвячена червоноградському судді Леоніду Раку, який «заробляв», беручи хабарі з підсудних. Доказом цього стало оперативне відео правоохоронців, зроблене під час його затримання. Однак колеги у мантії з інших судів чотири рази виправдовували його. Такі рішення щоразу скасовували апеляційні суди. У результаті, Леоніда Рака таки засудили, проте, лише до заочного відбування покарання. Від роботи судді його відсторонили, однак він досі продовжує отримувати зарплатню.

Журналістка «Громадського TV» Антоніна Торбіч у відеороботі із влучною назвою «Добазарилися» висвітлює ситуацію, за якою суди трьох інстанцій на підставі фіктивних документів прийняли рішення про відчуження ділянки у районі центрального базару Рівного на користь місцевого бізнесмена. Через це місцеві мешканці ризикують залишитися без придворової території із зеленими насадженнями.

Відеоробота журналіста ГО «Альтернатива TV» Артема Фісуна «Рейдерське захоплення землі» про відібрання бізнесменом через суди у чорнобильців з села Пісочин Харківщини садових ділянок.

 

Номінація «Інтернет-публікація»

Стаття Тараса Зозулінського «Ти загорни усе в суддівську мантію»  написана в формі звернення до кандидата в судді, і є своєрідним підсумком відеоробіт цього журналіста, надісланих на конкурс.  

Вінницька журналістка Інга Фляжнікова у статті «Як притягнути суддю до відповідальності» розмірковує на тему захищеності суддів законом, через що їх дуже важко покарати. Хоча саме вінницькі судді, за її даними, лідирують за кількістю надісланих на них до відповідного підкомітету Верховної Ради скарг.

У статті журналіста Олега Довганика «На Львівщині судді покривають корупцію всередині системи»йдеться про корпоративну суддівську солідарністьта її наслідки у вигляді уникнення покарання двох осіб: правопорушника, який керував транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння, та судді Львівщини, що виявилася йому рідною сестрою, тому й обмежиласяусним зауваженням. Відтак, проти неї СБУ відкрило кримінальне провадження, за статтею 172-7 КУпАП. Але її колега у Львові вирішив закрити справу за відсутністю в діях підсудної складу корупційного правопорушення.

Інтернет-публікація Андрія Лохматова «Безмежна жадібність, яка підштовхнула до вбивства: історія сім‘ї Рудяків» розповідає про незаконне збагачення за рахунок суддівських крісел родини миколаївських служителів Феміди із трагічним кінцем.

У статті «Базарна Феміда: як у Рівному суди позбавляють громаду права на користування землею» Антоніна Торбіч переказує сюжет відеоролику, надісланого на конкурс.

 

Номінація «Друкований текст»

Журналістка Ольга Кушнерик у публікації «Як живеться тим, у кого ми просимо справедливості» проаналізувала майнові декларації тернопільських суддів і дійшла висновку, що вони «живуть розкішно, володіють землями – деякі взагалі латифундисти, просторими будинками…». На жаль, це єдина публікація у друкованому ЗМІ, яка надійшла на конкурс.

*  *  *

Журі уже оцінило роботи учасників конкурсу «Судовий подорожник» і готується 16 липня оголосити переможців під час Всеукраїнського форуму Реанімаційного пакету реформ «Реформи на регіональному рівні: плануємо, впроваджуємо, співпрацюємо».

 

Довідка

«Судовий подорожник» – це конкурс для справжніх сміливців, правдолюбів, які готові глибоко «копати», заглядаючи у закрите і непрозоре – судову систему України. Ми віримо, що гірка правда, як і листя подорожника, здатна зцілювати. Тому її пошуки під час розслідування – це пошуки панацеї, засобу, який допоможе виявити болючі місця нашої судової системи і дозволить їй одужати.

Організатори: Реанімаційний пакет реформ (група судової реформи і реформи прокуратури), Трансперенсі Інтернешнл Україна.

Партнери: Центр-політико-правових реформ, Інститут розвитку регіональної преси, Українська правнича фундація.

PS. 16 липня 2015 року у рамках Всеукраїнського форуму РПР: "Реформи на регіональному рівні: плануємо, впроваджуємо, співпрацюємо" відбулася церемонія нагородження переможців КОНКУРСУ ЖУРНАЛІСТСЬКИХ РОЗСЛІДУВАНЬ У РЕГІОНАХ УКРАЇНИ «СУДОВИЙ ПОДОРОЖНИК».

За краще розслідування у номінації «Відеоробота» перемогу здобули Тарас Зозулінський (“Як люди у мантіях відбирають майно громади») та Антоніна Торбіч ( «Добазарились»). Інга Фляжнікова перемогла у номінації «Інтернет-публікація» («Як притягнути суддю до відповідальності»), Ольга Кушнерик – у номінації "Друкований текст" ( «Як живеться тим, у кого ми просимо справедливості»).

Унікальність віднайдених фактів, достовірність інформації, глибина дослідження,  об’єктивність подання інформації – це основні критерії, за якими оцінювали надіслані на конкурс матеріали члени журі:

1.     Олекса Шалайський  – головний редактор сайту "Наші гроші".

2.     ЛюдмилаПанкратова –  медіа-юрист «Інституту розвитку регіональної преси».

3.     Олександр Акименко – співзасновник і керівник проекту platfor.ma.

4.     Федір Орищук – журналіст-розслідувач, автор у "Главком", "Новое время".

5.     Михайло Жернаков – суддя, експерт групи судової реформи РПР.