preloader

Що вас цікавить?

Чорна п’ятниця у ДП «Документ»: Де отримати паспорт і чому усі дороги ведуть у ЦНАП

29.12.2018
Центри надання адміністративних послуг /
Адміністративні послуги /
Адміністративні послуги

Паспорт – це основний документ людини. Вступ в університет, купівля квартири чи машини, реєстрація шлюбу, відкриття рахунку в банку – все це без нього неможливе.


Паспорт – це основний документ людини. Вступ в університет, купівля квартири чи машини, реєстрація шлюбу, відкриття рахунку в банку – все це без нього неможливе.

Раніше паспорт громадянина України, отримувала особа, яка досягла 16 річного віку (у 25, 45 здійснювалося вклеювання нової фотокартки). А вже у 2016 році в Україні впровадили паспорт нового зразка – так звану «ID-картку». Нові паспорти видаються у разі обміну паспорта у формі книжечки замість втраченого або викраденого, а також особам, які досягли 14-річного віку та оформлюють паспорт вперше. З 1 листопада 2018 року уряд дозволив громадянам вже за власним бажанням обмінювати у будь-який час паспорт старого зразка на новий.

Попередньо, до впровадження «ID-картки», в Україні почали видавати біометричні закордонні паспорти. Саме вони дозволяють їздити до ЄС без віз. Отже, ці адміністративні послуги, безумовно, належать до топових.

Тож, які в Україні створені умови для отримання паспорта і чи завжди вони схожі?

Паспорт (ID картку, закордонний паспорт) можна отримати у трьох основних місцях:

  • територіальних органах та підрозділах Державної міграційної служби України (ДМС);
  • центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП);
  • Паспортних сервісах ДП «Документ».

При цьому, якість надання адміністративних послуг у цих трьох установах відрізняється.

Територіальні органи, підрозділи ДМС функціонують у обласних та районних центрах, містах обласного значення. Більшість жителів Львівщини звикли отримувати паспорт саме тут.

Жовківський районний відділ Головного управління ДМС у Львівській області (вересень 2018р.)
Жовківський районний відділ Головного управління ДМС у Львівській області (вересень 2018р.)

Жовківський районний відділ Головного управління ДМС у Львівській області (вересень 2018р.)
Жовківський районний відділ Головного управління ДМС у Львівській області (вересень 2018 р.)

Однак більшість приміщень органів ДМС виглядають жалюгідно і не забезпечують відвідувачам належних умов. На фото, які були зроблені восени 2018 року помітний поганий стан приміщень, живі та некомфортні черги. У Шевченківському районному відділі, наприклад, відвідувачі чекали на звершення обідньої перерви на вулиці. А завершилась вона із запізненням.

Шевченківський районний відділ у місті Львові Головного управління ДМС у Львівській області (вересень 2018р.)
Шевченківський районний відділ у місті Львові Головного управління ДМС у Львівській області (вересень 2018р.)

Про проблеми із графіком роботи «паспортних столів» у ДМС, величезні живі черги, відсутність комфортних умов, нерідко пишуть ЗМІ, скаржаться люди.

Наявні там і корупційні ризики. Наприклад, на Житомирщині нещодавно затримали керівника сектору міграційної служби, яка «торгувала» біометричними паспортами. На ЛьвівщиніОдещині у 2018 році визнано винуватими у вчиненні кримінальних правопорушень (у паспортній сфері) очільників територіальних органів ДМС.

У порівнянні із приміщеннями ДМС, розкішні умови забезпечує відвідувачам Паспортний сервіс (ДП «Документ»). Наразі таких установ в Україні 28, і функціонують вони у обласних центрах.

Центр обслуговування «Паспортний сервіс» м. Львів вул.Б.Хмельницького 212 (вересень 2018р.)
Центр обслуговування «Паспортний сервіс» м. Львів вул.Б.Хмельницького 212 (вересень 2018 р.)

Проте за отримання ID картки чи закордонного паспорту у VIP умовах доведеться доплати 400 грн.

<nbsp;>” src=”https://zik.ua/gallery/photo/i/m/image5.png” style=”box-sizing: border-box; border: 0px; vertical-align: middle; margin-bottom: 10px; max-width: 100%; width: 600px; height: 283px;”></p>
<p class= <nbsp;>” src=”https://zik.ua/gallery/photo/i/m/image6.png” style=”box-sizing: border-box; border: 0px; vertical-align: middle; margin-bottom: 10px; max-width: 100%; width: 600px; height: 313px;”></p>
<p style= Є факти заробітчанства на страхових документах, які пропонують до паспорту. Існує чимало випадків, коли їх нав’язують людям і часто за завищеною ціною.

На фото Паспортного сервісу у Львові помітно, що відвідувачів небагато. Схоже, що кількість їх поступово зменшується, адже далеко не кожен громадянин готовий платити зайві 400 грн лише за комфорт та можливість оперативно подати заяву на паспорт.

Така ситуація є неприйнятною, адже надання якісних адміністративних послуг – це обов’язок держави, а не бізнес чи комерція.

У розвинутих державах Європи (Німеччина, Швеція, Нідерланди, Польща та ін.) немає такого розмежування щодо доступу до адміністративних послуг у якісній та ціновій категоріях. Усі адміністративні послуги (паспорт, водійські права тощо) жителі отримують у «адміністративному офісі» який діє у громаді. Ці установи суттєво не відрізняються, у них створені усі умови для комфортного отримання адміністративних послуг, і у т.ч. для людей із обмеженими можливостями.

В Україні прототипами таких «адміністративних офісів» є Центринадання адміністративних послуг (ЦНАП) – це можливість отримання широкого комплексу адміністративних послуг у одному офісі, без посередників і переплат, з електронною чергою, дитячим куточком, умовами для людей з інвалідністю тощо.

Територіальний підрозділ ЦНАП міста Львова (вересень 2018р.)
Територіальний підрозділ ЦНАП міста Львова (вересень 2018 р.)

Територіальний підрозділ ЦНАП міста Львова (вересень 2018р.)
Територіальний підрозділ ЦНАП міста Львова (вересень 2018 р.)

Кошти отримані за надання адміністративних послуг у ЦНАП йдуть у місцевий бюджет, а згодом – на розвиток громади. А от переплата у 400 грн в Паспортному сервісі йде на утримання самого ДП «Документ». Жодного сенсу утримувати у місті, де функціонує ЦНАП, ще й Паспортний сервіс немає.

У великих містах, об’єднаних територіальних громадах (ОТГ) жителі звикли і активно користуються послугами ЦНАП. Зі стартом реформи місцевого самоврядування у ОТГ активно практикують створення таких центрів.

Отже, враховуючи плани України на європейське майбутнє і процес децентралізації влади – увесь комплекс адміністративних послуг житель має отримувати у ЦНАП, а не ходити по різних установах.

Тому важливо, щоб ДМС максимально сприяла наданню паспортних послуг у ЦНАП, зокрема, скеровувала туди своїх працівників, забезпечувала відповідним обладнанням, – щоб громадян не обслуговували у жалюгідних умовах своїх підрозділів. А підтримку та лобіювання свого ДП «Документ» ДМС має взагалі припинити.

Отримання паспорта має відбуватися у комфортних та рівних умовах для усіх жителів і без переплат. Тому, безумовно, майбутнє України у сфері якісних адміністративних послуг за ЦНАП.

Марія Дзюпин, аналітик ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення»

Спеціально для zik.ua