preloader

Що вас цікавить?

Чому українці продовжують переплачувати за закордонні паспорти: влада – нова, методи – старі?

13.06.2014
Адміністративні послуги

Можна було б списати це невиконання судового рішення на революцію – усім було не до паспортів; потім – на АТО та входження в курс справ нових керівників міністерств, зокрема, МВС та інших центральних органів виконавчої влади. Але пройшло вже понад три місяці, а справи в цій сфері стають тільки гірше…


Незважаючи на рішення Верховного суду України та зміну влади українці продовжують переплачувати за закордонні паспорти. Крім обов’язкового державного мита в 170 гривень, Державна міграційна служба продовжує незаконні додаткові побори з громадян – 87,15 гривень – "за оформлення та видачу паспорта" та 120 гривень "за бланк паспорта".

Про це на прес-конференції у Києві розповів активіст кампанії "Стоп свавіллю в паспортних столах!" Ігор Блюменталь.

У 2012-2013 році він разом з іншим активістом Русланом Жировим у судових тяжбах дійшли до Вищого адміністративного суду, однак рішення касаційних судів у двох ідентичних справах мали різний результат. Нарешті, 3 грудня 2013 року Верховний суд України поставив крапку у цьому спорі і вирішив, що закордонний паспорт має коштувати за 170 грн. – і ні копійки більше.

Однак, за словами Ігоря Блюменталя, навіть маючи на руках рішення суду, він досі не може отримати закордонний паспорт за 170 грн.

«Можна було б списати це невиконання судового рішення на Революцію – усім було не до паспортів; потім – на АТО та входження в курс справ нових керівників міністерств, зокрема, МВС та інших центральних органів виконавчої влади. Але пройшло вже понад три місяці, а справи в цій сфері стають тільки гірше», – каже експерт Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук.

За його словами, Державна міграційна служба (ДМС) повністю ігнорує постанову Верховного суду й далі збирає із громадян неправомірні побори. Виправдовуються вони тим, що Міністерство фінансів вимагає додаткових надходжень до бюджету (постанова Кабміну №1098 від 2011 року).

«Більш того, міграційна служба боїться "поганого" прецеденту і не вдає паспорти за 170 грн навіть тим громадянам, які особисто пройшли всі судові інстанції»,– додав експерт.

Втім, як пояснив Віктор Тимощук, порушує закон: адже постанова Верховного суду є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень. Тобто це рішення фактично має силу закону, і посилання на колізію з підзаконним актом уряду є просто некоректним.

Він нагадав, що невиконання судового рішення, вчинене службовою особою, відповідно до 382-ї статті Кримінального кодексу України карається позбавленням волі на строк до п'яти років.

На думку Віктора Тимощука, наразі вирішити цю проблему в державі можуть кілька посадових осіб.

Перший варіант–керівник Державної міграційної служби Сергій Радутний, який просто мав би виконувати закон. Чи міністр внутрішніх справ Арсен Аваков – бо ДМС перебуває в сфері спрямування й координації МВС. Їм достатньо дати відповідні вказівки своїм підлеглим про необхідність дотримання рішення Верховного суду.

Другий варіант– в.о. Генерального прокурора Олег Махніцький також міг би "простимулювати" колег до виконання закону. Прокуратура вже давно мала би порушити кримінальні справи проти працівників Державної міграційної служби і припинити це свавілля.

Третій варіант– це рішення Кабінету Міністрів України (Арсеній Яценюк), яким просто можна і потрібно скасувати Постанову Уряду №1098 від 2011 року, якою затверджено Перелік платних послуг МВС і ДМС (принаймні в частині «послуг», які стосуються паспорта громадянина України для виїзду за кордон).

«На жаль, маємо лише факти листів-переписки між різними прокуратурами, де громадян просто "футболять" назад до позиції ДМС. І це при тому, що кількість отримувачів закордонних паспортів щороку доходить до 1,5 мільйонів осіб, тож обсяги поборів є просто шаленими»,– підсумував експерт.

***

Прес-конференція відбулася в рамках проекту «Поліпшення якості адміністративних послуг шляхом посилення впливу громадянського суспільства на публічну політику в цій сфері» за підтримки Європейського Союзу. Зміст прес-конференції не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.