Щотижневий аналіз 22 – 28 березня 2022 року
Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.
Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua (Іван Голод, менеджер з комунікації).
Парламент передав частину повноваження Вищої ради правосуддя Голові Верховного Суду та Державній судовій адміністрації
Подія
22 березня набрав чинності Закон №2128-ІХ яким, задля забезпечення стабільної роботи системи правосуддя, передано частину функцій неповноважної Вищої ради правосуддя (ВРП) Голові Верховного Суду та Державній судовій адміністрації (далі – ДСА). Визначено, що в період дії воєнного чи надзвичайного стану та протягом 30 днів після його скасування (припинення) і за умови відсутності повноважного складу ВРП:
ДСА визначає кількість суддів у судах (крім Верховного Суду), а Голова адміністрації має право призначати без конкурсу та звільняти Голову Служби судової охорони та його заступників;
Голова Верховного Суду уповноважений:
-
- призначати без проведення конкурсу і звільняти Голову ДСА та його заступників;
- приймати рішення щодо відрядження суддів. При цьому, законодавчо встановлені обмеження строку відрядження не застосовуються;
- проводити перевірку повідомлень суддів про втручання в їхню діяльність щодо здійснення правосуддя та вживати заходів реагування (вносити подання про притягнення до відповідальності винних осіб, звертатися до прокуратури щодо надання інформації про стан досудового розслідування);
- затверджувати Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положення про окремі її модулі.
Секретаріат ВРП здійснює забезпечення діяльності Голови Верховного Суду в частині виконання зазначених повноважень.
Крім того, прикінцевими положеннями Закону визначено, що за відсутності повноважного складу ВРП у період воєнного чи надзвичайного стану, а також протягом 30 днів після його завершення, перерозподіл бюджетних видатків між судами, може здійснюватися без згоди ради.
Оцінка ЦППР
Нагадаємо, що за два дні до повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України десять членів ВРП звільнилися з посад за власним бажанням. Неповноважність ради заблокувала ряд процесів, які забезпечують стабільність роботи судової системи, як то переведення/відрядження, надання згоди на затримання суддів, розподіл бюджетних видатків.
Особливо гостро ця проблема постала після початку війни, коли через бойові дії припинили здійснювати правосуддя десятки судів. Закон №2112-ІХ від 03.03.2022, який уповноважив Голову Верховного Суду приймати рішення про зміну територіальної підсудності судових справ через неможливість здійснення правосуддя судом, лише частково вирішив цю проблему, оскільки судді суду, який припинив здійснювати правосуддя, залишалися в його штаті. Перевести їх до інших судів через неповноважність ВРП було неможливо. Натомість прийнятий Закон №2128-ІХ дозволяє вирішити проблему таких суддів, надавши Голові Верховного Суду повноваження відряджати їх до інших судів.
Дещо дискусійним видається надання ДСА та Голові Верховного Суду повноважень призначати поза конкурсом голів Служби судової охорони, ДСА та їх заступників відповідно. Для запобігання потенційним зловживанням, доцільнішим було б визначити, що таке призначення здійснюється до скасування (припинення) надзвичайного чи воєнного стану і після цього оголошується конкурс на відповідну посаду. Втім, прийнятий закон є оптимальним рішенням для забезпечення стабільності роботи судової системи за існуючих форс-мажорних обставин.Крім того, на думку експертів ЦППР необхідно якомога швидше відновити розпочаті до початку війни конкурси на зайняття вакантних посад членів ВРП (детальніше в щотижневому аналізі 11-17 січня 2022) та відновити повноцінну роботу ради.
Здійснення правосуддя в умовах війни (показники станом на 28 березня)
Подія
Державна судова адміністрація України (далі – ДСА) оприлюднила показники роботи судової системи станом на кінець березня. За даними ДСА наразі не здійснює правосуддя 137 апеляційних та місцевих судів (21% усіх судів). З початку війни:
-
- судами ухвалено та надіслано до реєстру понад 252 тис.судових рішень;
- проведено майже 5,3 тис. судових засідань в режимі відеоконференції. У відповідній підсистемі зареєструвалися понад 1,2 тис. нових користувачів;
- через електронний суд відправлено 17,7 тис. процесуальних звернень.
Як зазначив т.в.о. голови ДСА О.Сальніков: “Якщо ми порівняємо тижневі цифри, то побачимо, що вони мають тенденцію до зростання. … Для мене ці цифри означають одне – судова система вистояла і закріпилася на рубежах, які забезпечили їй Збройні сили України, а громадяни отримали необхідний доступ до правосуддя”.