preloader

Що вас цікавить?

Політичний аналіз подій за період за 25 березня – 1 квітня 2019 року

01.04.2019

Щотижневий політичний аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

У рубриці “Щотижневий політичний аналіз” подана вся щотижнева аналітика, здійснювана Центром політико-правових реформ.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua.



Відбувся перший тур виборів Президента України


1. Експертна позиція ЦППР

31 березня 2019 року в Україні відбулися вибори Президента України. За попередніми даними, жоден з кандидатів не отримав більшості голосів, відповідно, очікується проведення повторного голосування 21 квітня 2019 року.

2. Позиція відповідних органів влади

Голова Центральної виборчої комісії: «Було багато різних застережень, градус кампанії був досить значним, говорилося про дуже серйозні речі, які могли бути критичними для проведення виборчого процесу, про якісь сценарії застосування сили тощо. Тому для нас дійсно є важливим сказати, що не тільки сам день голосування, але і ніч після голосування, коли на дільничних виборчих комісіях рахували голоси, пройшла без системних порушень».

Президент України: «Ми пройшли тест на нашу європейськість. А це означає, що все щодо європейського напрямку ми робимо правильно. Це відповідає європейській політичній культурі, цивілізаційним стандартам  Європейського Союзу. І я твердо переконаний в  тому, що цей іспит Україна сьогодні склала успішно. І 21 квітня ми теж блискуче впораємося із завданням, захистом волевиявлення».

3. Експертна оцінка позиції відповідних органів влади

Голосування першого туру президентських виборів відбулося без істотних та системних порушень, що можуть вплинути на результат виборів, тому можна стверджувати, що вибори відбулися.

За результатами «Національного екзитполу», оприлюдненого 31 березня, результати голосування за перших 5 кандидатів такі: Володимир Зеленський – 30,6%, Петро Порошенко – 17,8%, Юлія Тимошенко – 14,2%, Юрій Бойко – 9,7%, Анатолій Гриценко – 7,1%. За результатами підрахунку Центральною виборчою комісією 98,16% бюлетенів голоси розподілилися таким чином: Володимир Зеленський – 30,24%, Петро Порошенко – 15,93%, Юлія Тимошенко – 13,39%, Юрій Бойко – 11,66%, Анатолій Гриценко – 6,93%. За даними Громадянської мережі «Опора», чергові вибори Президента України 31 березня 2019 року відбулися в конкурентних умовах та із дотриманням базових стандартів справжніх виборів, а випадки порушення національного законодавства не стали критичною перешкодою для реалізації громадянами свого права обирати й бути обраними.

4. Необхідні регуляції, які вимагають від органу діяти відповідним чином

Конституція України, ЗУ «Про вибори Президента», ЗУ «Про Центральну виборчу комісію».

5. Пропозиція ЦППР: як вирішити проблему, використовуючи юридичні механізми

Таким чином, найважливішим для Української Держави на цей момент завданням є досягнення логічного результату виборчого процесу – інавгурація новообраного Президента, і можна констатувати, що з першим кроком на шляху до успішного виконання цього завдання вдалося впоратися. Повторне голосування має відбутися 21 квітня.