preloader

Що вас цікавить?

Політичний аналіз подій за період з 9 по 16 грудня 2019 року

16.12.2019

Щотижневий політичний аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

У рубриці “Щотижневий політичний аналіз” подана вся щотижнева аналітика, здійснювана Центром політико-правових реформ.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua.



Вища рада правосуддя поставила під загрозу формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України


1. Подія 

10 грудня Вища рада правосуддя (ВРП) затвердила Положення про проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (Положення), а вже 12 грудня оголосила відповідний конкурс.

2. Оцінка ЦППР

У політичному аналізі подій 2-9 грудня 2019 року експерти ЦППР висловили критичні зауваження до опублікованого проекту Положення та закликали ВРП заново розробити порядок конкурсного відбору. Проте у затвердженій редакції Положення ВРП ще більше посилила власний вплив на результати конкурсу до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС), нівелюючи роль міжнародних експертів. Це може свідчити про намір ВРП зманіпулювати результатами конкурсу.

Експерти ЦППР провели аналіз затвердженого Положення та виокремили три його ключові недоліки:

1) невідповідність Закону «Про судоустрій і статус суддів»;

2) створення зовнішніх можливостей для маніпуляції результатами конкурсу;

3) нівелювання ролі міжнародних експертів у доборі членів ВККС.

Невідповідність Положення про конкурс закону про судоустрій в майбутньому може призвести до судового оспорювання результатів конкурсу. Крім того, у довгостроковій перспективі юридичні дефекти конкурсної процедури впливають як на незалежність кожного члена ВККС (через незаконність обрання його/її повноваження можуть бути достроково припинені), так і на законність процедур, які проводяться комісією (кваліфікаційне оцінювання, добір суддів та ін.).

У цьому випадку міжнародні і закордонні організації швидше за все не будуть зацікавлені делегувати своїх представників до складу конкурсної комісії.

У зв’язку з цим необхідно в законодавчому порядку позбавити ВРП можливості впливати на регулювання конкурсної процедури з відбору членів ВККС. Порядок проведення конкурсу може визначити сама конкурсна комісія.