Завтра Конституційний Суд має сформувати колегії та сенати, які повинні будуть працювати з конституційними скаргами, – Юлія Кириченко
Всі перепони на шляху до розгляду конституційних скарг знято. Після затримки Верховною Радою ухвалення Закону «Про Конституційний Суд України», затримки з ухваленням Регламенту Конституційного Суду та виборів Голови КСУ і його Заступника лишилося зовсім трохи. 29 березня КСУ сформує колегії та сенати, і з наступного місяця Конституційний Суд розглядатиме конституційні скарги
ПРОГРАМА «НОВЕ ПРАВОСУДДЯ»
З жовтня 2017 року по березень 2018 року Центр політико-правових реформ, за підтримки Програм «Нове правосуддя» USAID здійснював моніторинг реалізації права на конституційну скаргу. Внаслідок конституційної реформи щодо правосуддя з 30 вересня 2016 року (дня набрання чинності конституційними змінами) юридичні та фізичні особи в Україні отримали можливість реалізувати конституційне право на подання конституційної скарги до Конституційного Суду. Закон України «Про Конституційний Суд України» (далі – Закон) був ухвалений 13 липня 2017 року та набрав чинності 3 серпня 2017 року.
Конституційний Суд України може визнати неконституційним закон України за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України. Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпано.
«Нарешті можна говорити про те, що всі перепони на шляху до розгляду конституційних скарг знято. Після затримки Верховною Радою ухвалення Закону «Про Конституційний Суд України», затримки з ухваленням Регламенту Конституційного Суду та виборів Голови КСУ і його Заступника лишилося зовсім трохи. Завтра, 29 березня, Конституційний Суд має сформувати колегії та сенати, які повинні будуть працювати з конституційними скаргами. Нелегкий шлях в півтора роки пройшов інститут конституційної скарги, але ми сподіваємося що вже наступного місяця Конституційний Суд розглядатиме конституційні скарги» – про це на прес-конференції щодо результатів моніторингу реалізації права на конституційну скаргу 28 березня розповіла Юлія Кириченко, керівник проектів з конституційного права Центру політико-правових реформ.
Віктор Мусіяка, науковий консультант з правових питань Центру Разумкова, вважає, що Закон України «Про Конституційний Суду України» не дає відповіді на невизначені формулювання статті 151-1 Конституції України, зокрема в частині визначення «вичерпаних національних засобів» та «остаточного судового рішення». На його думку, інститут конституційної скарги за неналежної реалізації може лише звузити доступ осіб до конституційного судочинства.
Богдан Бондаренко, експерт з конституційного права, зазначив що близько 80 відсотків конституційних скарг поданих до Конституційного Суду не відповідають вимогам Закону до форми скарг. Очікується що лише 10 з понад 550 скарг реально будуть розглядатися Конституційним Судом. Такий низький відсоток є логічним, оскільки конституційна скарга є новим інститутом, та громадяни ще мають навчитися його використовувати. Міжнародний досвід свідчить, що лише близько 2 % скарг поданих, до конституційних судів, розглядаються.
«Інститут конституційної скарги може зменшити кількість скарг до Європейського Суду з прав людини. Зокрема нові процесуальні кодекси дозволяють застосовувати напряму положення Конституції України судами загальної юрисдикції без зупинення розгляду справи для ініціювання подання до Конституційного Суду. Водночас, усі ці позитивні новели, особливо в статусі Конституційного Суду, необхідно правильно прокомунікувати самому Конституційному Суд, для правильного розуміння громадянами» – таку думку висловив Михайло Каменєв, правозахисник, експерт Асоціації УМДПЛ.
За додатковою інформацією звертайтеся до Ярини Бусол, тел. +38 095 153 25 42, busol@pravo.org.ua.
Прес-конференцію щодо результатів моніторингу реалізації права на конституційну скаргу проведено в рамках проекту «Конституційна скарга: новий інститут захисту прав громадян в Україні», який здійснюється за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».:
Довідково: Американський народ, через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу 55 років. Починаючи з 1992 року, внесок USAID до справи економічного та соціального розвитку України складає близько 2 млрд. доларів США. В Україні допомога USAID надається у таких сферах, як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Додаткові відомості про програми USAID можна отримати у Відділі інформації та зв’язків з громадськістю USAID за телефоном +38 (044) 521-5741, на Інтернет-сторінці http://ukraine.usaid.gov або у соціальній мережі Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine.
Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя» реалізується з жовтня 2016 року і ґрунтує свою діяльність на здобутках попередніх проектів USAID «Україна: верховенство права» та «Справедливе правосуддя». Мета програми – надання підтримки судовій владі, Уряду, Парламенту, адвокатській спільноті, правничим школам, громадянському суспільству, ЗМІ та громадянам у створенні умов для функціонування незалежної, підзвітної, прозорої та ефективної системи правосуддя, яка забезпечує верховенство права, та у боротьбі з корупцією.
Детальнішу інформацію про програму можна отримати за телефоном +38 (044) 581-3303.