preloader

Що вас цікавить?

Закон «Про публічні консультації» зобов’яже посадовців радитися з громадянами перед ухваленням рішень, – Євген Школьний

26.03.2018
Публічна адміністрація /
Адміністративна процедура

21 березня на засіданні профільного комітету Верховної Ради провалили законопроект «Про публічні консультації», схвалений Урядом ще у 2017 році. Народні депутати розкритикували цей законопроект, бо він зобов’язує їх консультуватися з громадськістю і буде «обтяжувати роботу»


21 березня на засіданні профільного комітету Верховної Ради провалили законопроект «Про публічні консультації», схвалений Урядом ще у 2017 році.

Про політичну культуру народних депутатів України у студії Громадського радіо поспілкувалися з експертом Центру політико-правових реформ Євгеном Школьним.

Наталя Соколенко: Що передбачає законопроект «Про публічні консультації»?

Євген Школьний: Публічні консультації є звичною практикою розвинутих країн. Це коли нормативні акти не приймаються без урахування думок громадськості.

Наприклад, Велика Британія користується таким інструментами, як зелені книги та білі книги. Якщо уряд вважає, що якась сфера потребує реформування та змін, то розробляє документ зелена книга. У ньому описують проблему, її суть і методи вирішення. Також вказують потенційні групи суспільства, яких може стосуватися ця реформа. Після обговорення цієї книги з громадськістю уряд складає білу книгу. У ній представлений випрацюваний варіант політики по цьому питанню і детальний план впровадження.

Сергій Стуканов: Чим консультації відрізняються від громадських слухань?

Євген Школьний: В українському законодавстві існують нормативні акти, які передбачають консультації, але їх дуже мало. І навіть у них непроведення консультації не передбачає відповідальності перед законом.

Але маємо і позитивні приклади. При розгляді законопроекту «Про державну службу» утворювали експертно-консультаційну раду, проводили онлайн-консультації, регіональні заходи. Після прийняття у першому читанні на засіданні парламентського комітету створили інклюзивну робочу групу для обговорення. Вона складалася з 80 представників тих груп щодо яких ухвалювалося рішення.

Успішні законотворчі процеси залежать виключно від волі влади. Якщо влада бажає, то проводить їх, якщо не бажає – робить це без обговорення.

Законопроект «Про публічні консультації» стосується не лише нардепів. Він зобов’язує Кабінет міністрів проводити консультації, також центральні органи виконавчої влади.

Нагадаємо, що законопроект близько 3 років знаходився в Уряді на доопрацюванні. Євген Школьний звертає увагу, що народні депутати дружно розкритикували цей законопроект, бо він зобов’язує їх консультуватися з громадськістю і буде «обтяжувати роботу». Хоча стосується проект Закону не лише їх.

Чому важливо домогтися ухвалення цього законопроекту? «Нам потрібно, щоб законотворчі ініціативи враховували інтереси громадян та заінтересованих осіб. Щоб у нас не було цих контроверсійних законів, після яких люди виходять на вулиці і протестують. Нам потрібно вже на етапі розробки законопроектів консультуватися, все узгоджувати, щоб громадяни знали: їх думка – врахована», – підсумовує Школьний.

Повний запис ефіру дивіться у відео.