preloader

Що вас цікавить?

Закон про Національну поліцію порушує права людини – Олександр Банчук

07.07.2015
Кримінальна юстиція /
Органи кримінальної юстиції

Експерт ЦППР Олександр Банчук стверджує, що процес реформування МВС відступає від положень Коаліційної угоди Верховної Ради. 


Ухвалений парламентом закон "Про Національну поліцію" містить низку норм, які звужують права і свободи українців. 

Про це кореспонденту Центру інформації про права людини розповів експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук

Відповідно до 25-ї статті закону "Про Національну поліцію" МВС буде вести самостійно 18 баз даних і матиме можливість доступу до інших 20 державних реєстрів. 

"Будь-який поліцейський при виконанні своїх повноважень матиме право оперативного, безперешкодного доступу. Фактично це порушує і європейські стандарти, і конституційні рамки захисту персональних даних. Тому що такий доступ мав би бути тільки у випадках кримінального розслідування. Я не розумію, для чого патрульному поліцейському мати доступ до реєстру вчинення нотаріальних дій або до реєстру платників податків", – каже Олександр Банчук. 

Експерт вкрай насторожено ставиться до бази даних осіб, з якими ведеться профілактична робота:"Так, за радянських часів була база даних асоціальних елементів – дисидентів. Що ж до цієї бази, немає критеріїв про віднесення тієї чи іншої особи, з якою ведеться профілактична робота, не пояснюється, чому ця база даних ведеться". 

Законом не передбачено, протягом якого часу буде зберігатись інформація у базах даних МВС. 

"За часів Януковича боролися, щоб не було Єдиного державного демографічного реєстру (ЄДДР), де зберігалася б уся інформація про громадян. Тоді Уповноважений Верховної Ради з прав людини виступила проти цього. Вона сказала, що не можна такого робити, бо є можливість держави в одному місці зібрати всю інформацію про людину дуже швидко і без будь-яких обмежень. А тут демократична влада зробила те, що громадськість не дозволила зробити владі Януковича", – підсумовує Олександр Банчук. 

Відповідно до ст. 26 Закону "Про Національну поліцію" поліції дозволяється у будь-якого затриманого, навіть за адміністративне правопорушення, брати відбитки пальців.

"Якщо, наприклад, зараз відбитки пальців збирати у адмінзатриманих незаконно, то якщо закон вступить в силу, таке буде дозволено", – пояснює Олександр Банчук. 

Формулювання ст. 31 Закону узаконює нинішню нелегітимну практику міліції, коли поліцейські можуть зупиняти будь-якого перехожого і вимагати документи. Ця перевірка документів порушує межі особистої свободи, які гарантуються Конституцією. Основний закон гарантує, що кожен є вільним і цю особисту свободу можна обмежити рішенням суду, каже експерт. Ця норма також узаконює "расовий профайлінг".

"У законі є, наприклад, таке формулювання: "якщо поліцейський виявив особу, яка має намір вчинити правопорушення”. Тобто будь-який поліцейський може сказати: “Я думаю, ти маєш намір вчинити правопорушення. Давай документи!”, – розповідає Олександр Банчук. 

За його словами, таке положення накладає на будь-яку особу неконституційний обов’язок увесь час мати із собою документи: "Логіка яка: якщо ти не маєш документів, поліцейський отримує право тебе затримати для з’ясування особи. Він проводить тебе у відділок поліції і там бере відбитки пальців. А перевірка документів має бути в тому випадку, якщо особа затримується". 

Стаття 32 створює практику опитування особи. "Відповідно до нинішнього законодавства існує з’ясування обставин у справах про адміністративні правопорушення. Це може бути ДТП, паління, розпиття спиртних напоїв у не встановленому місці. Під час складання протоколу може відбуватись опитування. Окремо є також допит в кримінальній справі. А новим законом визначено, що опитування може також бути і в приміщенні поліції. Це означає, що опитуванням можна маніпулювати. Затримується людина. Її везуть до підрозділу поліції і вона каже: “Ви не маєте право мене затримувати”. А їй відповідають, що її не затримали. Однак при опитуванні нереформована поліція може людину цілий день тримати. І це ж опитування може використовуватись в цілях подальшого кримінального обвинувачення особи", – пояснює Олександр Банчук. 

Стаття 37 закону "Про Національну поліцію" вводить обмеження права власності. Наприклад, Кримінальний процесуальний кодекс передбачає, що вилучення речей можливе, якщо йдеться тільки про злочин. А новий закон дозволяє вилучати речі навіть при підозрі, та навіть вилучати транспортний засіб. 

"Людині взагалі можна сказати: "Ми вважаємо, що ти з цим автомобілем через кілометр з’їдеш у яму, тому ми вилучаємо у тебе автомобіль". Виписана норма є непропорційною і не відповідає положенню Конституції і духу права власності", – каже Олександр Банчук. 

Експерт стверджує, що процес реформування МВС відступає від положень Коаліційної угоди Верховної Ради.