preloader

Що вас цікавить?

Яценюка просять дотриматися обіцянки щодо антикорупційного агентства

09.07.2015
Запобігання корупції

Провідні антикорупційні організації звернулися до прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з вимогою про невідкладне оновлення Конкурсної комісії з обрання членів Нацагентства з питань запобігання корупції (НАЗК).


Провідні антикорупційні організації звернулися до прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з вимогою про невідкладне оновлення Конкурсної комісії з обрання членів Нацагентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Під відкритим листом підписались ВГО Автомайдан, Всеукраїнська ліга правників проти корупції, Інститут Медіа Права, Наші гроші, Пацієнти України, Реанімаційний Пакет Реформ, Рух «Ні хабарництву!», Рух Чесно, Transparency International Україна, Український інститут публічної політики, Центр UA, Центр політико-правових реформ, Центр Політичних Студій та Аналітики та Центр Протидії Корупції.

Представники громадських організацій нагадали, що 22 червня прем’єр заявив про свою готовність змінити представника Уряду в конкурсній комісії НАЗК або взагалі віддати громадським організаціям урядове представництво в комісії.

Зважаючи на таку заяву, активісти просять прем’єра на найближчому ж засіданні Уряду скасувати власне розпорядження про склад конкурсної комісії НАЗК через порушення під час її формування, які зафіксував парламентський комітет з питань запобігання і протидії корупції. Окрім того, активісти наполягають на призначенні нової уповноваженної особи від Кабміну замість Романа Греби, яка б невідкладно організувала проведення нових виборів громадської частини конкурсної комісії. Щоб уникнути нових порушень під час минулих виборів комісії, громадськість вимагає невідкладно напрацювати силами Міжвідомчої робочої групи з питань запуску роботи НАЗК чіткі критерії оцінювання антикорупційного досвіду громадських організацій, які братимуть участь у перевиборах членів комісії. Ці критерії просять застосовувати під час аналізу документів організацій-учасниць повторних виборів. Також антикорупційні діячі домагаються включення до складу нової конкурсної комісії фахового делегата від громадськості із професійним досвідом у сфері запобігання корупції та бездоганною діловою репутацією за поданням Кабінету Міністрів.

«1 липня на сайті Уряду було  оприлюднено відомості про кандидатів на посади членів НАЗК, документи яких, очевидно, буде розглядати нелегітимна комісія. І це при тому, що Представник Президента в Кабміні Олександр Данилюк офіційно призупинив свою роботу в комісії, до моменту вирішення всіх протиріч зі складом та способом її формування», – йдеться у заяві громадських діячів.  Вони висловили сподівання, що прем’єр-міністр втрутиться у ситуацію і своїми діями продемонструє готовність нормалізувати ситуацію з агентством із превенції корупції. Окрім того, автори відкритого звернення підкреслили, що на сьогоднішній день уся діяльність Романа Греби по формуванню НАЗК і його перебування у складі конкурсної комісії остаточно підриває довіру суспільства до Уряду, а також до процесу формування ключової антикорупційної інституції, відповідальної за перевірку декларацій та способу життя всіх публічних службовців України.

Контакт для медіа: Ольга Тимченко, керівник департаменту комунікації Transparency International Україна, +38 050 352 96 18, tymchenko@ti-ukraine.org                                     

Відкрите звернення

провідних антикорупційних організацій та ініціатив до прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка щодо невідкладного оновлення Конкурсної комісії з обрання членів Нацагентства з питань запобігання корупції 

Пане Прем’єр-міністр України!

Ще 22 червня 2015 року Ви як прем’єр-міністр України публічно відреагували на конфліктну ситуацію довкола конкурсної комісії з обрання членів Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) та заявили про власну готовність змінити представника від Уряду в конкурсній комісії… «і взагалі віддати громадським організаціям» представництво.

З часу Вашої публічної заяви пройшло вже два повних тижні та відбулося засідання Уряду, де це питання так і не було розглянуто. Натомість 1 липня на веб-сайті Уряду були оприлюдненівідомості про кандидатів на посади членів НАЗК, документи яких, очевидно, буде розглядати нелегітимна комісія. І це при тому, що Представник Президента в Кабміні Олександр Данилюкофіційно призупинив свою роботу в конкурсній комісії до моменту вирішення всіх суперечностей з її складом та способом формування, а Комітет Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції з тих же причин утримується від висунення кандидата до комісії від Верховної Ради України.

На наш погляд, Ваші дії ідуть врозріз із словами про готовність нормалізувати ситуацію з Нацагентством із превенції корупції. Нагадуємо Вам, Арсенію Петровичу, що причиною недовіри суспільства та самих членів конкурсної комісії до процесу запуску Агентства є постійні маніпуляції з боку Уповноваженої Урядом особи на формування НАЗК, заступника міністра Кабінету Міністрів України Романа Греби.

На сьогодні вже доведеним є факт непоодиноких змов поміж учасників виборів громадської частини конкурсної комісії, через що Комітет Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції ухвалив рішення звернутись до Генпрокуратури України з проханням дослідити законність цих виборів. Безпосередньо відповідальним за проведення громадських виборів був Роман Греба. Він же сьогодні є членом конкурсної комісії НАЗК за поданням Кабміну та, фактично, організовує роботу комісії.

На нашу думку, вся діяльність Романа Греби по формуванню НАЗК, як і його перебування у складі конкурсної комісії, остаточно підривають довіру суспільства до Уряду та уповноважених ним осіб як спроможних належно та відповідно до закону сформувати ключову антикорупційну інституцію, відповідальну за перевірку декларацій та способу життя всіх публічних службовців України.

Враховуючи, що весь склад конкурсної комісії НАЗК зафіксовано у відповідному рішенні Уряду, звертаємося до Вас, Арсенію Петровичу з клопотанням:

1. Скасувати на найближчому засіданні Уряду власне розпорядження про склад конкурсної комісії з мотивів порушень, встановлених перевіркою парламентського комітету з питань запобігання і протидії корупції.

2. На тому ж засіданні Уряду визначити нову уповноважену особу від Кабінету Міністрів, якій доручити невідкладно організувати проведення нових виборів громадської частини конкурсної комісії

3. Невідкладно напрацювати силами Міжвідомчої робочої групи з питань запуску роботи НАЗК чіткі критерії оцінювання антикорупційного досвіду громадських організацій. Передбачити можливість використання цих критеріїв під час аналізу документів організацій-учасниць повторних виборів громадської частини конкурсної комісії НАЗК. 

4. Включити за поданням Кабінету Міністрів України до складу нової конкурсної комісії фахового делегата від громадськості, який має належний професійний довід у сфері запобігання корупції та бездоганну ділову репутацію.

 

Це звернення підписали громадські організації та ініціативи (за алфавітом):

 • ВГО Автомайдан
 • Всеукраїнська ліга правників проти корупції
 • Інститут Медіа Права
 • Наші гроші
 • Пацієнти України
 • Реанімаційний Пакет Реформ
 • Рух «Ні хабарництву!»
 • Рух Чесно
 • Transparency International Україна
 • Український інститут публічної політики
 • Центр UA
 • Центр політико-правових реформ
 • Центр Політичних Студій та Аналітики
 • Центр Протидії Корупції