Як знайти судове рішення в інтернеті
Як знайти судове рішення в інтернеті?
Інтернет-сторінки судів стали ефективним засобом для забезпечення прозорості судової влади, зокрема, й завдяки можливості знайти будь-яке судове рішення.
В Україні практикується загальний доступ до окремих текстів рішень Конституційного Суду, Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів через офіційні веб-портали цих судів. А з 2006 р. для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація на виконання Закону України «Про доступ до судових рішень» відкрила Єдиний державний реєстр судових рішень.
Єдиний державний реєстр судових рішень є автоматизованою системою збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Перелік судових рішень судів загальної юрисдикції, що підлягають включенню до Реєстру, затверджується Радою суддів України за погодженням з Державною судовою адміністрацією України.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безкоштовного цілодобового доступу; користувачам надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.
Для того, щоб ознайомитися з потрібним Вам рішенням, необхідно зайти на офіційний веб-портал судової влади за адресою в Інтернеті www.court.gov.ua і натиснути зліва зверху кнопку або ж відразу набрати адресу: www.reyestr.court.gov.ua.
Ви потрапите на сторінку Єдиного державного реєстру судових рішень, яка виглядає ось так
За допомогою цієї сторінки можна проводити пошук судових рішень за:
1) словами з тексту судового рішення;
2) місцезнаходженням і найменуванням суду;
3) прізвищами та ініціалами суддів;
4) реквізитами судової справи:
- формою судочинства (адміністративна, господарська, кримінальна, цивільна, справи про адміністративні правопорушення),
- категорією справи (адміністративні, господарські, кримінальні, цивільні, справи про адміністративні правопорушення),
- номером справи,
- датою (періодом) її надходження до суду;
5) статусом сторін у справі:
- фізична особа,
- державний орган, державне підприємство, установа, організація,
- юридична особа;
6) реквізитами судового рішення:
- реєстраційним номером у Єдиному державному реєстрі,
- датою (періодом) ухвалення,
- формою судового рішення (вирок, постанова, рішення, судовий наказ, ухвала, окрема ухвала).
Крім того, є можливість виводити на одній сторінці одночасно від 10, 25, 50 до 100 документів. Для вибору потрібної кількості необхідно натиснути на значок ▼в останньому рядку сторінки та вибрати відповідне число.
Обравши відповідну комбінацію критеріїв та кількість документів на сторінці, треба натиснути кнопку “”Пошук””.
У Реєстрі можна знайти як конкретне рішення, реквізити якого Вам відомі, так і добірку рішень з якогось питання чи певного суду, судді тощо.
Наприклад, нам потрібно знайти рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 21 вересня 2012 року у справі про визнання права на спадкове майно. Відповідно у рядку «Пошук за контекстом» вписуємо слова „спадкове майно”, у рядку «Регіон суду» вибираємо „Київська”, а в рядку «Найменування суду» – „Білоцерківський міськрайонний суд Київської області”. Також вказуємо відповідну дату ухвалення рішення (початкова і кінцева дати – 25 вересня 2012 року), форму судочинства – „цивільне”, категорія справи – «цивільні справи», форму судового рішення – „рішення”. Ось як це виглядатиме
Натискаємо “”Пошук””, відповідаємо на запитання захисту системи
та отримуємо результат внизу сторінки
Щоб ознайомитися з текстом рішення, потрібно натиснути на його номер, після чого завантажиться нова сторінка з текстом рішення
Якщо ж Ви бажаєте ознайомитися з добіркою постанов, наприклад, Вищого адміністративного суду за 2011 рік, потрібно у рядку «Регіон суду» обрати „м. Київ”, а в рядку «Найменування суду» – „Вищий адміністративний суд України”. Також вказуємо відповідний період, за який ми хочемо знайти судові рішення (шукаємо рішення за 2011 рік, тому початковою датою буде 1 січня 2011 року, а кінцевою датою – 31 грудня 2011 року), адміністративну форму судочинства, категорію справ – адміністративні, форму судового рішення – постанова, як на цьому малюнку
Натискаємо “”Пошук””, як у попередньому випадку, відповідаємо на запитання захисту системи та отримуємо результат внизу сторінки
Також зверніть увагу, що доступним є контекстний пошук. Тобто, набравши у полі «Пошук за контекстом» необхідні слова, які можуть бути у необхідних Вам рішеннях (наприклад, назву закону, який Ви хочете дізнатися як суди його застосовують), і Ви знайдете судові рішення із такими словами. При цьому можна обмежити пошук за іншими критеріями (судом, періодом тощо).
З метою забезпечення права на приватність у текстах судових рішень, що відкриті для загального доступу, не можуть бути розголошені відомості, що дають можливість ідентифікувати фізичну особу. Такі відомості замінюються літерними або цифровими позначеннями (Особа 1, Особа 2, Інформація 1 тощо).
До зазначених відомостей належать імена фізичних осіб, адреси їхнього місця проживання або перебування, номери телефонів чи інших засобів зв’язку, адреси електронної пошти, ідентифікаційні номери (коди), реєстраційні номери транспортних засобів та інша інформація, що дає можливість ідентифікувати фізичну особу.
Не вилучають із текстів судових рішень прізвища та ініціали суддів, які ухвалили судове рішення, імена посадових чи службових осіб, які, виконуючи свої повноваження, беруть участь у судовій справі.
У текстах судових рішень, відкритих для загального доступу, не можуть бути розголошені також відомості, для забезпечення нерозголошення яких було прийнято рішення про розгляд справи в закритому судовому засіданні.
Однак судді мають повний доступ до судових рішень, зокрема й до конфіденційної інформації. Для отримання такого доступу вони повинні одержати відповідний логін і пароль у технічного адміністратора Реєстру. Для них вхід у систему передбачений через кнопку «Повний доступ».
* * *
Тексти окремих судових рішень можна знайти також на сайтах (сторінках) деяких судів:
www.scourt.gov.ua – сайт Верховного Суду України
www.ccu.gov.ua – сайт Конституційного Суду України
www.vasu.gov.ua – сайт Вищого адміністративного суду України
www.arbitr.gov.ua – сайт Вищого господарського суду України
www.apcourtkiev.gov.ua – сайт Апеляційного суду м. Києва
www.khaas.gov.ua – сайт Харківського апеляційного адміністративного суду
www.voas.gov.ua – сайт Вінницького окружного адміністративного суду
В Інтернеті можна знайти й низку пошукових систем законодавства, де поряд із законодавчими актами є й судова практика. Частина з цих систем є платною.