preloader

Що вас цікавить?

Вимоги із сімейних правовідносин

08.09.2013
Судівництво /
Цивільне судочинство

Вимоги із сімейних правовідносин

Усі спори, що виникають з сімейних правовідносин, вирішують місцеві загальні суди за правилами цивільного судочинства, встановленими ЦПК.

1. Позови про стягнення аліментів, про визнання батьківства відповідача, а також позови про розірвання шлюбу, якщо на утриманні позивача є малолітні або неповнолітні діти, або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача, подаються до суду за вибором позивача – або за зареєстрованим місцем проживання (перебування) відповідача, або місцем проживання (перебування) позивача (ч. 1, 2 ст. 110 ЦПК).

2. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання (перебування) будь-кого з них (ч. 2 ст. 110 ЦПК).

3. Якщо спір виник щодо розподілу нерухомого майна, то позов потрібно подавати до місцевого загального суду виключно за місцем знаходження такого майна або його основної частини (ч. 1 ст. 114 ЦПК).

4. Якщо ж сімейний спір виник за участю громадян України і обидві сторони проживають за межами України, то для визначення компетентного суду в такій справі потрібно звернутися з клопотанням до Верховного Суду України. У такому ж порядку визначається підсудність справи про розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, які проживають за межами України (ст. 111 ЦПК).

5. У порядку окремого провадження місцеві загальні суди вирішують справи, що виникають із сімейних відносин: про встановлення фактів, що мають юридичне значення, про усиновлення, про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі, про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя. 

Справи про усиновлення/удочеріння розглядає та вирішує суд за місцем проживання дитини-сироти чи позбавленої батьківського піклування (ст. 251 ЦПК).

Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (родинних відносин, перебування на утриманні; реєстрації, розірвання шлюбу; усиновлення; проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу; народження або смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом РАЦСу такого факту), вирішує суд за місцем проживання заявника (ч. 1 ст. 257 ЦПК).

Якщо із заявою про встановлення факту, який має юридичне значення має намір звернутися громадянин України, який проживає за її межами, то для визначення компетентного суду потрібно звернутися з клопотанням до Верховного Суду України (ч. 2 ст. 257 ЦПК).