preloader

Що вас цікавить?

В Україні після Революції гідності не має бути місця ленінському “демократичному централізмові” законопроектів 3693 та 3700

02.02.2016
Конституціоналізм /
Політичні партії та вибори

Заява експертів Реанімаційного пакету реформ та Центру політико-правових реформ щодо законопроектів 3700 та 3693, які розглядаються Верховною Радою, та, в разі їх прийняття, загрожують повною централізацією влади.


Минулий рік відзначився дуже важливими змінами в правилах партійного будівництва в Україні. Не без тиску з боку громадськості та міжнародних партнерів, за активної участі депутатів-реформаторів, вдалося провести зміни до фінансування політичних партій, які передбачають не лише контроль партійних кас, а й суттєво обмежують вплив партійних спонсорів. Власне 2016 рік мав би стати першим роком, який закладає основи для цих нових правил. Відтак відкривається вікно можливостей перетворити діючі фан-клуби лідерів та залежні від олігархів квазіпартійні угрупування у справжні партії європейського типу. Звісно, цьому б могли б допомогти вибори за відкритими партійними списками, з правом виборця обирати не лише партію, а й рейтингувати її представників. Натомість політики впровадили на місцевому рівні так звану “партійну мажоритарку”, позбавивши майже третину округів представництва у місцевих радах.

Та намагання власників партійних брендів цим не обмежилися – в кінці 2015 року було внесено два законопроекти, метою яких є обмежити партійну демократію, встановлюючи контроль партійних лідерів над представниками осередків партій в місцевих органах влади (законопроект “Про статус депутатів місцевих рад” (щодо відкликання депутатів місцевих рад N3693) та даючи їм механізми переглядати вже обрані списки до Верховної Ради та виключати з них “неугодних” (законопроект про внесення змін до Закону України “Про вибори народних депутатів України” (щодо виключення кандидатів у народні депутати України з виборчого списку у багатомандатному окрузі №3700). Показово, що авторами цих ініціатив є керівники фракцій коаліції з красномовною назвою “Європейська Україна”. Фактично створюється механізм усунення неугодних як на місцевому рівні, так і на національному. Якби такі правила існували в часі проведення виборів до “реформаторського десанту” в ВРУ та професіоналів-законотворців просто не було б.

Експерти Реаніманційного Пакету Реформ наголошують: намагання встановити диктатуру партійних лідерів не має нічого спільно з поняттям партійної дисципліни в європейському розумінні, а той тиск, який здійснюється на депутатів з вимогою прийняти в цілому законопроект 3693 та включити на розгляд 3700 вказує, що відроджуються негативні тенденції часів Януковича.

Партійний процес в Україні після Революції гідності має бути відкритим, прозорим, в ньому має бути присутня професійна дискусія щодо змісту політики, а не диктат власника партійного бренду.

  • Реанімаційний Пакет Реформ засуджує намагання відродити в партіях коаліції “Європейська Україна” ленінський принцип “демократичного централізму” подавлення меншості більшістю.
  • Закликаємо відхилити закони 3693 та 3700, які запроваджують диктатуру партійних вождів в Україні.
  • Розпочати дискусію щодо Вибочого кодексу, який би запровадив відкриті виборчі списки і встановив контроль виборців, а не олігархів, над формуванням представництв партій в органах законодавчої влади на всіх рівнях.

Більше про 3693 читай тут