preloader

Що вас цікавить?

У Президента конкурс у Конституційний Суд імітують, – Юлія Кириченко, експерт ЦППР

21.12.2017
Конституціоналізм /
Конституційний Суд

Ситуація, коли в конкурсі до Конституційного Суду беруть участь або перемагають ті, хто на рівні Кваліфікаційної комісії не зміг потрапити до Верховного Суду, є неприйнятною. Імітація відбору суддів у Конституційний суд за квотою Президента підтверджується тим, що інформування про цей процес немає. Про це та інше експерти повідомили 20 грудня, під час круглого столу 


Метою змін до Конституції, які прийняли у 2016-му, щодо відбору суддів було виключити свавільні призначення суддів президентом і парламентом. Але мети не досягнуто. Про це заявив Тарас Шепель, співзасновник фонду DEJURE, член Громадської ради доброчесності під час прес-конференції в Інституті Горшеніна.

«У конкурсі в Конституційний Суд, хоч і не тільки там, ми бачимо тенденцію призначати «своїх» людей. Тому серед кандидатів ми бачимо тих, кого президенту порадили «друзі». А хто «друзі»? Пан Ківалов – друг, він порадив… Може виникнути такий мікс, коли один суддя призначається відомий і визнаний, а інший – «на доважок», «свій», який буде виконувати чиюсь владну волю й інтереси. А для Конституційного Суду це неприйнятно», – сказав Шепель.

«Ситуація, коли в конкурсі до Конституційного Суду беруть участь або перемагають ті, хто на рівні Кваліфікаційної комісії не зміг потрапити до Верховного Суду, є неприйнятною. Вимоги, передбачені в законі, до суддів Конституційного Суду хоч, з одного боку, менш формалізовані, з іншого – вищі, ніж до суддів Верховного Суду», – зазначив Шепель.

Імітація відбору суддів у Конституційний суд за квотою Президента підтверджується тим, що інформування про цей процес немає. Така сама ситуація була і під час відбору кандидатів за квотою З'їзду суддів. Про це розповіла Юлія Кириченко, експерт Центру політико-правових реформ (ЦППР).

«Останні два місяці ми дуже ретельно спостерігали, що з цього приводу відбувається у президента. Все в тумані. Інформація, коли будуть співбесіди з кандидатами, на сайті Адміністрації президента з'являється того самого дня, тобто для галочки. Мотиваційні листи та біографії кандидатів теж оприлюднюють через тривалий час і після численних прохань різних організацій», – сказала Кириченко.

Співбесіди з кандидатами закриті. За словами експерта, приховати намагаються і те, як перевіряють відповідність вимогам на посаду судді КС, а це, зокрема, «високі моральні якості» і «визнаний рівень юриста». «Ба більше, маємо інформацію, що суддями Конституційного Суду за квотою Президента будуть призначені не ті два перші кандидати в рейтингу, які набрали під час відбору найбільшу кількість балів, причому з великим відривом від решти 13», – зазначила Кириченко.

Відбір суддів у Конституційний Суд на конкурсній основі викликає скепсис і створює «тупикову ситуацію». Про це заявив Володимир Шаповал, головний експерт групи конституційної реформи і колишній суддя КСУ. Фахівець вважає, що для відбору суддів КС доцільніше було б створити єдину комісію, а не вибирати їх за так званими «квотами» від з'їзду суддів, парламенту і президента.

«Уявіть собі, президент призначає відбірну комісію. Адже він не буде собі ворогом і призначить людей, з якими можна буде вирішити це питання. І в комісії обов'язково будуть весільні генерали, і ми їх бачимо там, обов'язково будуть «рішали». Такий зараз громадський побут, нікуди від цього не дітися. Тому ми маємо абсолютну непрозорість у роботі цих комісій. Ми ж не звикли бути публічними, відкритість діяльності будь-якого органу призводить до того, що знайдуться критики вашої роботи. Комфортніше, коли все робиться в тумані, а в цій ситуації, я б сказав, навіть у темряві», – зазначив Шаповал.

Також експерт висловив скепсис щодо кандидатів, які претендують на посаду суддів КС.

«Я подивився список тих осіб, які є кандидатами на посаду КС по лінії президента і по лінії парламенту. Я не хочу давати комусь оцінки, це не правильно, але є одна проблема. Служба судді КС – дуже специфічна діяльність. Досвід інших країн свідчить, що суддя КС – це аналітик. Я розумію стан наукового середовища, яке, на жаль, не дає великої кількості аналітиків, але все ж там вони є. Я помітив, що дуже багато значущих людей з сильним бекграундом не подали документів. Чому? Тому що просто не вірять», – сказав Шаповал.

За словами експерта, називати процес добору суддів у КС «конкурсом» можна лише умовно.

«Конкурс це ж змагання, а тут ніякого змагання немає. Конкурс передбачає якусь конкуренцію, не просто прізвищ і підтримки. Конкурсант пропонує себе і свої якості, це можна зробити тільки в процесі об'єктивного змагання, а цього не відбувається», – зазначив Шаповал.

Прес-конференцію організовано Центром політико-правових реформ за підтримки Європейського Союзу. Думки, висловлені експертами ЦППР, жодною мірою не відображають офіційної позиції  Європейського Союзу.