preloader

Що вас цікавить?

У Міністерстві юстиції представлено законопроект щодо комплексної судової реформи

03.10.2014
Судівництво /
Судова реформа

У рамках Всеукраїнського тижня правових знань «Подолання корупції в судовій системі» у Міністерстві юстиції відбулося обговорення проекту нової редакції Закону “Про судоустрій і статус суддів”, який було напрацьовано Міністерством спільно з громадською ініціативою “Реанімаційний пакет реформ”. Заступник голови правління ЦППР Роман Куйбіда представив основні ідеї законопроекту


У рамках Всеукраїнського тижня правових знань “Подолання корупції в судовій системі” у Міністерстві юстиції відбулося обговорення проекту нової редакції Закону “Про судоустрій і статус суддів” та змін до низки законів, який може стати основою для проведення судової реформи в Україні. Законопроект напрацьовано спільно Міністерством юстиції із громадською ініціативою “Реанімаційний пакет реформ”.

Відкриваючи дискусію, заступник Міністра юстиції Ігор Алексєєв наголосив на нагальності та пріоритетності судової реформи. “Вона є важливою і в контексті зобов’язань України згідно з ратифікованою нещодавно Угоди про Асоціацією між Україною і ЄС” – наголосив заступник Міністра. Законопроект враховує 40 рекомендацій, які є європейськими стандартами у сфері юстиції. 

Основні ідеї законопроекту представив Роман Куйбіда. Головними інструментами утвердження нової якості судді повинні стати: прозорий конкурсний добір на всі суддівські посади; справедливі механізми відповідальності; реальне суддівське самоврядування; громадський контроль за судовою системою і судочинством.

Для гарантування доступності правосуддя проект передбачає механізм, який не даватиме суду можливості повернути заяву через непідсудність чи неналежність до юрисдикції суду – суд, який отримав заяву, повинен буде сам передати її за належністю. Посилюються принципи гласності та відкритості судового процесу: щоби вести відеозапис судового засідання особа не повинна буде отримувати дозвіл у суду. Передбачено запровадження електронного правосуддя, зокрема через створення можливостей для комунікації між судом та користувачами послуг судової системи за допомогою інформаційних технологій. Спрощується система судів, зокрема через відмову від вертикалі господарських судів.

Водночас Роман Куйбіда наголосив: “Судова реформа не може обмежитися лише прийняттям цього закону, а потрібно змінювати і Конституцію. Але цей процес тривалий. Зволікати ж з проведенням судової реформи не можна”.

В обговоренні взяли участь судді вищих судових органів, представники Ради суддів України, Голова Державної судової адміністрації, адвокати. Позицію Реанімаційного пакету реформ, крім Романа Куйбіди, представили Еліна Шишкіна і Тарас Шепель. 

Учасники обговорення підтримали основні положення законопроекту.

Водночас заперечення, зокрема з боку суддів Вищого господарського суду, викликала ідея ліквідації апеляційних господарських судів і Вищого господарського суду. Але ідею спрощення судової системи підтримав представник Верховного Суду. 

За словами Голови Державної судової адміністрації Зеновія Холоднюка, потребують більш ретельного опрацювання положення законопроекту щодо фінансового забезпечення судів. Він не підтримав положення законопроекту, за яким кожен суд стає головним розпорядником бюджетних коштів.

Результати обговорення показали, що законопроект містить багато прогресивних положень щодо реформування системи судівництва  в Україні. Деякі норми законопроекту буде вдосконалено.