preloader

Що вас цікавить?

РПР: «Комплексна реформа міліції – можлива»

01.02.2015
Кримінальна юстиція /
Органи кримінальної юстиції

Вперше в історії незалежної України у Верховній Раді зареєстровано законопроект про поліцію №1692-1, який відповідає вимогам громадянського суспільства та отримав позитивні відгуки експертів міжнародних організацій. 


Вперше в історії незалежної України у Верховній Раді зареєстровано законопроект про поліцію №1692-1, який відповідає вимогам громадянського суспільства та отримав позитивні відгуки експертів міжнародних організацій.

Документ розроблявся спільно експертами Центру політико-правових реформ, ініціативи Реанімаційний Пакет Реформ, міліціонерами-практиками, експертами Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та народними депутатами.

Саме тому, за словами авторів, він з одного боку заснований на практичному досвіді і забезпечить вирішення існуючих проблем в системі міліції, а з іншого – не є заангажованим продуктом МВС, як багато попередніх «псевдореформ».

Один з авторів законопроекту, народний депутат України Віктор Чумак (БПП) пояснює: “Дві реформи є ключовими для України – реформа судової системи і правоохоронних органів. Без них інші реформи не зможуть ефективно запрацювати. Багато років українська міліція була інструментом тиску на політичних опонентів та засобом вибивання грошей з бізнесу. Нам треба нарешті зорієнтувати діяльність міліції на захист прав і свобод громадян. Треба замінити радянські правила роботи міліції і радянські закони на сучасні стандарти і відповідну якісну нормативну базу. Необхідно нарешті перетворити міністерство міліції в Міністерство внутрішніх справ європейського зразка. МВС має випрацьовувати державну політику у сфері, а не командувати патрульними і дільничними.”

Вирішити проблеми української міліції можна лише шляхом впровадження принципово нового, об’єктивного і прозорого підходу до процедур кадрових призначень на всіх рівнях, а також запровадженням реально діючого і з залученням громадськості механізму розгляду скарг на порушення працівниками міліції прав громадян. Вирішивши ці дві проблеми та, на додачу, підвищивши заробітну плату міліціонерам, можна, як результат, отримати професійних правоохоронців та зниження рівня корупції в їхніх лавах.

“Цей законопроект є чи не єдиний в історії країни, який отримав в цілому позитивні відгуки від експертів трьох авторитетних європейських інституцій – Бюро з демократичних інституцій і прав людини ОБСЄ, Директорату з прав людини Ради Європи і Консультативної місії ЄС з реформування сектору безпеки. Тобто при написанні законопроекту ми спирались не лише на необхідність вирішення нагальних проблем в країні, а й на життєздатність закону і його відповідність найкращим світовим стандартам”, – зазначає Олександр Банчук, ще один автор законопроекту, експерт Центру політико-правових реформ та Реанімаційного Пакету Реформ.

“Реформа міліції – мабуть найбільш очікувана реформа в суспільстві. І на неї чекають не рік чи два, а з часу розпаду Радянського Союзу, який залишив нам по собі у спадок міліцію радянського зразка. З того часу ми чули безліч обіцянок, але обмаль реальних кроків до реформи. На жаль, достатньо обіцянок ми почули і вже від теперішніх урядовців. Але прийшов час братись до справи”, – підсумував один з авторів проекту, народний депутат України Павло Костенко («Самопоміч»).