preloader

Що вас цікавить?

Рада пішла на хитрість, аби здобути необхідну кількість голосів для ухвалення законопроекту про Конституційний Суд

17.07.2017
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

Після ухвалення законопроекту про Конституційний Суд відбирати кандидатів на посади суддів, як і раніше, буде Адміністрація Президента, – про ці та інші вади законопроекту розповів виданню "ГОРДОН" голова правління ЦППР Ігор Коліушко


Головною проблемою Конституційного Суду України є формування його кадрового складу, заявив виданню “ГОРДОН” голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, коментуючи ухвалення Верховною Радою в другому читанні законопроекту про Конституційний Суд.

“Закон про Конституційний Суд треба було ухвалювати. За старим законом суд не міг виконувати цілу низку нових конституційних положень. Зокрема, ідеться про розгляд конституційних скарг громадян. Загалом я позитивно оцінюю ухвалення цього законопроекту. Хоча новаторських пропозицій, які ми подавали, там фактично не враховано. Основна проблема нашого Конституційного Суду – формування кадрового складу. На відміну від старої редакції, зараз у Конституції прописано, що суддів Конституційного Суду відбирають на конкурсній основі. Ми сподівалися, що буде сформовано одну-єдину конкурсну комісію. Наприклад, з авторитетних суддів Конституційного Суду у відставці. І вони б оцінювали кваліфікацію претендентів”, – зазначив Коліушко.

Він акцентував на тому, що кандидатів на посади суддів Конституційного Суду, як і раніше, будуть відбирати в Адміністрації Президента.

“Замість цього ми бачимо, що конкурсну комісію буде формувати президент. У Верховній Раді конкурсної комісії не створюють узагалі – її функції буде виконувати комітет із питань правової політики. У судової влади також не передбачено створення конкурсної комісії. Узагалі, сама ідея конкурсних комісій була в нейтральній оцінці кандидатів на посади суддів Конституційного Суду. Незалежно від інтересів президента, парламенту тощо. А так ситуація не зміниться. Раніше кандидатів відбирав якийсь відділ в Адміністрації Президента, зараз його просто назвуть конкурсна комісія. І все, суть не змінюється. Немає підстав сподіватися на зміну кадрової політики”, – наголосив співрозмовник.

За його словами, у перехідних положеннях законопроекту було прописано норми, ніяк не пов’язані з Конституційним Судом.

“Рада пішла на хитрість, аби здобути необхідну кількість голосів для ухвалення законопроекту про Конституційний Суд. У перехідні положення було включено норми, що не мають жодного стосунку до Конституційного Суду. А саме порядок призначення уповноваженого з прав людини у Верховній Раді. Це просто дикість. І мене це обурює. Подивимося тепер, як закон буде реалізовано. Без нього не можна було ні нових суддів призначити, ні старих звільнити”, – резюмував Коліушко.

Законопроект передбачає зміну структури, повноважень Конституційного Суду, а також установлення процедури розгляду конституційної скарги. Також запропоновано передбачити конкурсний порядок відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду.

Відповідно до законопроекту, Конституційний Суд буде діяти у складі шести колегій, двох сенатів і великої палати. Крім того, суд здобуде право видавати забезпечувальні накази і зупиняти дію будь-якої законодавчої норми, конституційність якої оскаржують.

Водночас уводять відповідальність за невиконання рішень Конституційного Суду.

Також законопроектом запропоновано суттєво підвищити зарплату суддів Конституційного Суду – до 75 прожиткових мінімумів (приблизно 120 тис. грн). Суддя у відставці буде отримувати довічне грошове утримання в розмірі 50% окладу – приблизно 60 тис. гривень.