preloader

Що вас цікавить?

Підсумкова конференція «Вплив аналітичних центрів на реформи у регіонах» в м. Києві

17.12.2017
Загальні новини /
Новини ЦППР

14-15 грудня 2017 р. в м. Києві Центр політико-правових реформ провів конференцію «Вплив аналітичних центрів на реформи у регіонах», де регіоналні аналітичні центри та громадські організації обмінялися досвідом, як саме громадські активісти можуть впливати на прискорення реформ на місцевому рівні 


14-15 грудня 2017 року в м. Києві відбулася підсумкова конференція «Вплив аналітичних центрів на реформи у регіонах» в межах дворічного проекту Центру політико-правових реформ «Посилення спроможності організацій громадянського суспільства в регіонах України впливати на органи державної влади та місцевого самоврядування з метою прискорення реформ» (Програма МАТРА).

Метою проекту є надання громадським активістам у великих містах необхідних знань як для впливу на центральну владу з метою прискорення реформ, так і для безпосереднього вирішення питань реформування на місцевому рівні в межах, які надані для цього законодавством. Також проект мав зіграти роль каталізатора для їхньої активізації та згуртування.

Провівши підсумкову конференцію, можна констатувати, що мета проекту досягнута, адже навіть перевищила очікування. Громадські організації та аналітичні центри не лише усвідомили проблеми, що відбуваються на їхніх регіональних рівнях, але і вже використовують механізми для впливу на владу на місцевих рівнях. Крім цього, активісти обмінялися власним досвідом вирішення проблемних питань у громадах, розповіли про нього колегам і налагодили зв’язки для подальшої співпраці.

Представники громадських організацій та аналітичних центрів обговорили реформи за п’яти напрямками:

·         місцеве самоврядування 

·         адміністративні послуги

·         реформа поліції

·         судова реформа

·         антикорупційна реформа

Відкрили конференцію з вітальним словом Ігор Коліушко, голова правління ЦППР, та Ріні Бюс, представник Посольства Нідерландів. Вони акцентували увагу, що після завершення проекту співпраця між центром та регіонами, і регіонами між собою, не повинна завершуватися, – так само, як і між громадськими активістами з різних областей. Важливо постійно посилювати співпрацю між регіональними громадськими організаціями та обмін досвідом між ними – лише тоді реформи справді будуть прискорюватися.  

Перша панель була присвячена децентралізації та місцевому самоврядуванню, а увага зосереджена на тому, як ОГС можуть впливати на підвищення ефективності видатків органів місцевого самоврядування. Також обговорювалося питання, яким чином громада може самостійно знайти різноманітні ресурси на вирішення своїх проблем на місцях.

  

Друга панель – «Покращення якості адміністративних послуг» – була спрямована на те, як саме адміністративні послуги можуть бути більш досяжними для людей у різних містах.

Зокрема, представники Дніпровського центра соціальних досліджень (м. Дніпро) Анна Колохіна та Наталя Головата розповіли про дослідження Центру щодо 16 ЦНАПів в Дніпропетровській області . За рейтингом, який вони створили, перше місце посів ЦНАП у місті Кам’янськ  – «Центральний». Dін набрав 873 бали із 1000 можливих. Рейтингове опитування проводилося за 5 критеріями: організація роботи, кількість надання адміністративних послуг, місце розташування ЦНАПів, облаштування приміщення, персонал, робота бек-офісу  та внутрішній аналіз діяльності ЦНАПів.

Із усіх досліджуваних ЦНАПів (16) лише 2 з них мають свої веб-сайти , решта тільки веб-сторінки на сайті Дніпровської міської ради. Інформація скрізь застаріла чи неактувальна , 6 з 13 ЦНАПів не надають повної інформації про надання їхніх послуг. У 4-ох – незручна структура для користування інформацією, також відсутні дані і про робочий графік.

Модератор панелі, заступник голови правління ЦППР Віктор Тимощук, наголосив, що треба допомогти працівникам ЦНАПів усвідомити необхідність вирішення проблем, тоді й самі ЦНАПи запрацюють як потрібно. Без інструкцій нічого не вийде. Він також додав: «Держава непогано просувається в електронізації адміністративних послуг , тому обмін інформацією скоро буде значно швидшим».

Панель «ПРОТИкорупції» модерував директор з наукового розвитку ЦППР Микола Хавронюк, і перше, на що він звернув увагу, – це те, що населення по-справжньому не усвідомлює, що таке корупція. Для багатьох це явище зводиться лише до усвідомлення хабарництва збоку топ-чиновників. Хавронюк підкреслив: «Ми неправильно ставимось до попередження корупції.  Треба проводити заходи, непомітні для корупціонерів , щоб вибити у них землю під ногами».

  

Представники ГО «Стоп корупція» з м. Святогірська Володимир Рибалкін та Олена Кимирин повідомили колегам про способи подолання корупції на місцевому рівні спільними зусиллями громади і журналістів. Попередньо вони провели круглий стіл, щоб обговорити критичні проблеми міста Святогірська. Зокрема, учасники столу зосередилися на таких аспектах, як блокування доступу громадян до публічної інформації, бюджетне зловживання адмінресурсом для незаконного збагачення бізнесу, незаконне вирубування лісу на території НПП «Святі гори» та монополізація продажу деревини. Потрібно привертати увагу громади до цих проблем за допомогою співпраці з журналістами: тоді громадяни будуть знати, що насправді відбувається у їхному місті та області, і зможуть шукати шляхи вирішення проблем.

«Реформа правосуддя» – панель, яка фокусом своєї уваги мала ефективність проведення судової реформи в Україні та зусилля, які можуть докласти до цього процесу громадські активісти. Зокрема. представник Чугуївської правозахисної групи (м. Чугуїв) Світлана Кужелєва розповіла про висновки, зроблені після проведення моніторингу якості роботи органів прокуратури і судової системи на території Харківської області.

На останній панелі конференції – «Реформа поліції» – учасники подискутували про нагальні проблеми в цій сфері, а активісти з ГО «Черкаський правозахисний центр» (м. Черкаси) та БФ «Милосердя і здоров’я» (м. Херсон) проінформували колег про стан проведення реформи поліції в контексті реформування інституту дільничних поліції.